AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ HİZMETE TÖRENLE AÇILDI

ARTVİN EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ HİZMETE TÖRENLE AÇILDI

ARTVİN EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ HİZMETE TÖRENLE AÇILDI

 

Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan, “Artvin Eğitim Tarihi Müzesi” törenle hizmete açıldı.

Hayati Akbaş

 ARTVİN-Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kurulan, “Artvin Eğitim Tarihi Müzesi” törenle hizmete açıldı.

Her ilde bir “Eğitim Tarihi Müzesi” projesi kapsamında Artvin’in en eski liseli olan Kazım Karabekir Anadolu Lisesi bünyesinde oluşturulan Artvin Eğitim Tarihi Müzesinde il genelindeki okullardan toplanan ve eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan, kitap, dergi, evrak, fotoğraf ve eğitim araç gereçleri sergileniyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünü İl Milli Eğitim Müdürlüğünce İl Eğitim Tarih müzesi oluşturduklarını belirterek, müzelerin yakın ve uzak tarihin en güzel ifade edilmiş hali olduğunu söyledi.

Bu müzenin açılışıyla birlikte Artvin’in eğitim tarihine bir yolculuk yapılacağını belirten Kahveci, “ Müzenin kurumu aşamasında saha araştırması yaparak eğitim içerikli geçmişe dair materyaller topladık. Okul müdürlerimizle iş birliğiyle geniş bir havuz oluşturuldu. İlimizin eğitim geçmişi konusunda detaylı bir araştırmanın ardından Cumhuriyet öncesi dönemden başlayarak, günümüze kadar geçen süreci içeren materyaller topladık” dedi.

Kahveci, eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan dokümanların okul, ilçe ve il düzeyinde nitelikli korunması ve bir hafıza oluşturulması amacıyla tespit edilerek envanter kayıtları tutularak oluşturulan il eğitim tarihi müzesinin ziyaretçilerine sürekli açık tutulacağını tutularak müzeleri eğitim ortamı olarak kullanılabilmelerine imkan tanıyacağını söyledi.

Konuşmamaların ardından Artvin Valisi Ömer Doğanay, kurdele kesimiyle müzenin açılışını yaptı. Vali Doğanay ve berberindekiler daha sonra müzeyi gezerek sergilenen materyaller hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Açılışa Artvin Valisi Ömer Doğanay, İl Milli Eğitim Müdürü Abdülcelil Kahveci, Artvin Belediye Başkan Vekili Erkan Yazan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, davetliler ve öğretmenler katıldı.