AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

ARTVİN DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

ARTVİN DÜNYANIN İLGİSİNİ ÇEKİYOR

 

Artvin, Uluslararası araştırma şirketi “Euromonitor International” tarafından hazırlanan, “Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent” sıralamasında 85’nci sırayı alarak dünyada adından söz ettirmeye başladı.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin, Uluslararası araştırma şirketi “Euromonitor International” tarafından hazırlanan, “Dünyada en çok ziyaret edilen 100 kent” sıralamasında 85’nci sırayı alarak dünyada adından söz ettirmeye başladı.

Londra’da düzenlenen Dünya Turizm Fuarı çerçevesinde “Euromonitor International” tarafından  2016 yılında da yapılan ve en az 24 saatlik konaklamayı içeren ziyaretlerin baz alınarak hazırlandığı listede, 2.4 milyon turistle Artvin 85’inci sıraya yerleşirken, İstanbul da 9 milyon 174 kişiyle 15’inci sırada yer aldı. Listede 29’uncu sıraya 6,1 milyon turistle Antalya, 68’inci sıraya 2,8 milyon turistle Edirne oldu.

Bu arada rapordaki öngörülere göre de 2020 yılında Artvin’i de 2,8 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, Artvin, Türkiye’de ve Dünya’da her geçen gün popülaritesini artıran bir il olduğunu ifade etti. Kocatepe;  “Artvin’imiz için Türkiye’nin İsviçre’si benzetmesi yapılıyordu. Biz diyorduk ki bundan sonra oralar anlatılırken Artvin’e benzetilecektir. Artvin, her geçen gün gerek Türkiye’de gerek dünyada popülaritesi artan iller arasında yer alıyor. Daha önce gezip görülmesi gereken 100 ilden biri olduğunu açıklanmıştı, şimdi de 2,4 milyon ile en çok ziyaret edilen 100 şehir arasına girdi. Şirketin öngörülerine göre 2020 yılında Artvin’e 2,8 milyon turistin geleceğini tahmin ediliyor. Euromonitor International araştırmasında Artvin Dünyada en çok ziyaret edilen 85. il oldu. Bu bizim turizm algımızı ve bundan sonraki gideceğimiz yolu gösteriyor.

Artvin, Türkiye’de de Dünya’da da Bir Yıldız Olma Yolunda Hızla İlerliyor

Biliyorsunuz ki ülkemizde de en yaşanabilir şehirlerarasında 6. Sırada yer aldı. Buda bizim için yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru olduğunun göstergesidir. Bir şeye çok üzüldük güvenlik açısından 1. sıradaydık bugün 10. sıraya geriledik. Çeşitli bahanelerle şehirde huzursuzluk yaratmaya çalışanların getirdiği nokta 1.’likten 10.’luk. Bu şehirde belediyemizle hükümetimizle siyasilerimizle hangi partiden olursa olsun halkımızla birlikte aynı noktaya parmak bastığımız müddetçe Artvin, Türkiye’de de Dünya’da da bir yıldız olma yolunda hızla devam ediyor.

Hedefimiz Türkiye’de Yaşanabilir Şehirlerarasında İlk 3’e Girmek

Çok mutluyuz Artvin Türkiye’de yaşanabilir kent seçildi. Artvin’de kendi çapımızdaydık ama artık bu çapı aştık hele hele Kafkasör turizm yatırım alanlarına girmesiyle; hedefimizi Türkiye’de yaşanabilir şehirlerarasında ilk 3’e girme olarak belirledik. Dünya’da en çok turistin uğradığı kent sıralamalarında 80’lerden 50’lere 40’lara neden gelmeyelim.

Burası bir cennet burada bir hazine var bu hazineyi kırmadan dökmeden sürdürülebilir bir turizm yaşanabilir bir kent yapma uğrunda çalışıyoruz ve bu neticede turizm sloganımızı yeniden söylüyorum ‘Taşkın Kalabalıkları Değil Seçkin Misafirleri Artvin’imize Bekliyoruz.’ ”dedi.