a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’ DEKİ EKOTURİZM YOLU ZİYARETÇİ BEKLİYOR.

ARTVİN’ DEKİ EKOTURİZM YOLU ZİYARETÇİ BEKLİYOR.

ARTVİN’ DEKİ EKOTURİZM YOLU ZİYARETÇİ BEKLİYOR.

ARTVİN ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ

Artvin Orman Bölge Müdürlüğümüzce hazırlanan ve içerisinde bisiklet yolu, asma köprüler, çeşmeler ve seyir teraslarının yer aldığı 52 kilometrelik Çoruh Ekoturizm Yolu, doğada zaman geçirmek isteyenleri bekliyor.

Çoruh Ekoturizm Yolu 52 kilometre uzunluğunda, 2 metre genişliğinde Borçka Baraj Gölü kenarındaki Ambarlı köyünden başlayıp, Hatila Vadisi Milli Parkı’nın da içinden geçerek 1850 metre yüksekliğindeki Genya Dağı’nda tamamlanıyor. Doğayla iç içe ziyaretçilerine güzel manzaralar sunan ekoturizm yolunun 8,9 kilometre uzunluğundaki Ambarlı-Tütüncüler, 16 kilometre uzunluğundaki Tütüncüler-Fıstıklı, 11 kilometre uzunluğundaki Fıstıklı-Kafkasör ve 16,1 kilometre uzunluğundaki Kafkasör-Genya Dağı parkuru olmak üzere birbiriyle bağlantılı dört parkurdan oluşan Ekoturizm rotası Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından tamamlanmıştır.

Güzergâh boyunca görülebilecek ve fotoğraflanabilecek çok güzel yerler var. Borçka Barajı, Deliklitaş, Ormanlı Şelalesi, Tütüncüler ve Ormanlı köyleri, Hatila Vadisi Milli Parkı, Fıstıklı köyü mezrası, Kafkasör Şehir Ormanı ve festival alanı, Atabarı Kayak Merkezi, Genya Dağı ve sayısız doğa manzaraları ziyaretçilerini bekliyor. Artvin flora açısından oldukça zengin bir il. 2 bin 727 bitki taksonu ile Türkiye’nin en zengin ili. Bu taksonların 198’i endemiktir. Ziyaretçilerimiz bu parkurda bu zenginliğin bir kısmını görme şansına sahip olacaklar.

Ayrıca Artvin ilimizin Atmaca mevkiinde 10,29 hektar ormanlık arazide Millet Ormanı kurma çalışmalarımız da başlamıştır. Millet Ormanını eylül ayında vatandaşların hizmetine açmayı planlamaktayız.