AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’ DE YUSUFELİ RÜZGÂRI

ARTVİN’ DE YUSUFELİ RÜZGÂRI

ARTVİN’ DE YUSUFELİ RÜZGÂRI

 

Artvin Yöresel Ürünler Tanıtım Fuarı dolayısıyla tertiplenen Yusufeli Gecesi öncesi Artvin Şehir Merkezinde Kolorta’dan-Efkâra kadar kortej düzenlendi.

Hayati Akbaş

YUSUFELİ– Artvin Yöresel Ürünler Tanıtım Fuarı dolayısıyla tertiplenen Yusufeli Gecesi öncesi Artvin Şehir Merkezinde Kolorta’dan-Efkara kadar kortej düzenlendi.

Artvin Belediyesi Çoruh Park Sosyal Tesislerinde düzenlenen Kültür Sanat Tanıtım ve Yöresel Ürünler Fuarında ilçe tanıtımları kapsamında  12 Ağustos Cumartesi günü ‘Yusufeli Günü’ düzenlendi. Yusufeli Belediyesi tarafından organize edilen program saat 18.00’de Artvin Kolorta’dan Efkâr Tepesi’ne kadar kortej yürüyüşüyle başladı. Korteje Yusufeli den ve Artvin’den Yusufelili bürokratlar ve vatandaşlar katıldı. Kortej içerisinde Kusarali Dede tiplemesini Adem Demirkıran yaparak herkesi Çoruh Parkta düzenlenen Yığınağa/Arifana’ya davet etti. ” Yığınak/Arifana”; yaz aylarında yaylalarda, mezralarda insanların akşamleyin bir araya gelerek yaptıkları eğlence anlamına geliyor.

Kortejde Yusufeli için önemli turistik ve sportif faaliyet alanları olan Rafting, Güreş, Kano ve Dağcılık temsil edilirken, Müzikal anlamda da Davul-Zurna, Tulum, Akordeon kortej boyunca çalınarak güzergah boyunca renkli anlar yaşandı.  Çoruh Parkta devam eden etkinlikler davul zurna ve tulumla stantlar gezilerek herkes eğlenceye davet edildi. Yusufeli’nin doğal ve tarihi güzelliklerinin yer aldığı resim sergisinin de bulunduğu gecede konser alanına girişte herkese Aşure ikram edildi.  Nazım Kara’nın Yusufeli Şiirleriyle sunuculuğunu yaptığı gece, pehlivanların peşrev tutması ve cazgırın manileriyle şenlenen cazgırın duası ile devam etti. Protokol konuşmalarından sonra protokolde bulunan Katılımcıların Mendil Saklama oyununu oynamaları eğlenceli anların yaşanmasına sebep oldu. Grup Livaneli’nin konseriyle devam eden gece yöresel sanatçıların türkü ve oyun havalarıyla son buldu.