AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN DAĞI GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

ARTVİN DAĞI GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

ARTVİN DAĞI GELENEĞİ DEVAM EDİYOR

 

Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turna göl Yaylasını Koruma ve Yaşatma Derneği öncülüğünde Artvin Dağı’nı eski günlerine kavuştu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Üç yıl önce dernek sayesinde başlatılan organizasyonla yıllar sonra Artvin’de yaşanan yayla kültürü yeniden canlanmış, yaylaya çıkan boğalar doğal ortamda üç aylarını geçirmeye başlamıştı.

Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turnagöl Yaylasını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sedat Algın, Başkan Yarımcısı Ali Aydemir ve dernek yönetimi öncülüğünde Artvin Dağı bu yıl üçüncü kez yeniden canlandı. Artvin Belediyesi’ne ait 2 bin 600 rakımlı Artvin Dağı’na boğası olan olmayan yaklaşık 100 kişi ilk gün etkinliklerine katıldı.

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur, CHP Eski İl Başkanı Seçkin Kurt,  Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turnagöl Yaylasını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sedat Algın, Başkan Yardımcısı Ali Aydemir, ve yönetimi, Boğa Güreşlerini Yaşatma Yaylaları Koruma Derneği Başkanı Erkan Keskin, Boğacılar Spor Kulübü Başkanı Haluk Koçer, ve yönetimi, boğacılar ve çok sayıda Artvinli katıldı.

Yaylada Doğal Ortamda Güreşerek Barıştılar

Muhteşem doğa manzarası eşliğinde hayvanların araçlardan indiren boğacılar, dernek yönetimi eşliğinde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü veterinerleri eşliğinde aşıları yapılarak numaralandırıldılar.  Boynuzları kontrolünün ardından boğalar daha sora ağıla bırakıldı.

Artvin Kafkasör Doğasını, Boğasını ve Turnagöl Yaylası’nı Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Sedat Algın ve Dernek yönetimi dedelerinin, babalarının yılarca emek verdiği yaylacılık kültürünün yok olamaması için harekete geçtiklerini belirterek; bu yıl üçüncü kez hayvanlarımızı daha çıkıyor her gecen yıl hayvan sayısı artıyor eksiklerimiz ise bir önceki yıla göre tamamlıyoruz dedi.

Bu yıl hayvanlara bakmakla görevli olarak ilimiz boğacılardan Yavuz Seçkin görevlendirilirken, bölgeye kurulan konteynırı yaklaşık 50 kişi yardımıyla  yerleştirildi.

Başkan Sedat Algın, burada İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Orhan Yazıcıya’da sitem etti.

Algın, “Biz hiçbir kazanç gözetmeksizin bu geleneği yaşatmaya uğraşıyoruz. Hem de Artvin Belediyesine ait bir dağı yaşatmaya çabalıyoruz. Bu işler kurumların verdiği desteklerle gerçekleşiyor. Biz Orhan beyden konteynır için bir vinç istedik vermedi. Bizde o konteynırı kendi imkânlarımızda kurmak durumunda kaldık. Allahtan büyük bir kaza yaşamadan konteynırı yerleştirdik.  Buradan emeği geçen dernek yönetimine ve destekleyen kurumlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.