AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN CHP’DEN CUMHURİYET GAZETESİNE DESTEK

ARTVİN CHP’DEN CUMHURİYET GAZETESİNE DESTEK

ARTVİN CHP’DEN CUMHURİYET GAZETESİNE DESTEK

1-1

CHP Artvin İl Başkanı Kurt,  “Cumhuriyet Gazetesi‘ne düzenlenen şafak Operasyonunu CHP İl Örgütü Olarak Kınıyoruz”

ARTVİN-CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt ülke gündemine ilişkin basın açıklamaları düzenlemeye devam ediyor. CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt ve beraberindeki partililer, Cumhuriyet Gazetesi ve yazarlarına yönelik başlatılan soruşturmaya tepki göstermek amacıyla, CHP Artvin İl Başkanlığı’nda bir araya geldiler.

Kurt yaptığı basın açıklamasında; “Siyaset; demokrasi ivmesini genişletip insanları özgürleştirmek, topluma daha uygar ve medeni bireyler kazandırarak, toplumsal gelişim için alternatif yolları ve fikirleri insanların barış içerisinde yaşamasını sağlayacak şekilde disipline eden sistemsel bütünlüktür.  Ve siyaset bana ne verebilir değil, topluma ne verebilir düşüncesi üzerinde kurulmalıdır.

Dolayısıyla her siyasetçi söylemini düşmanlık ve kin üzerine değil barışçıl anlayış, sevgi ve saygı üzerine kurmalıdır. Toplumun ortak değerlerini ve hassasiyetlerini göz ardı etmeden ortaya koymalı, birlik ve beraberlik vurgusunu tüm halka aksedecek derecede tutarlı ve mantıklı olmalıdır.

Yani siyaset sorumluluk sahibi insanlar tarafından yapılmalı, devletinin ve milletinin duygu ve hislerinde yıpratıcı ve kaos yaratacak, ikilik doğuracak, yada ötekileştirecek söylem ve davranışlardan uzak kalmalıdır. Ne yazık ki; 14 yıldır iktidardaki AKP yöneticileri nefret ve kin üzerinden oy almışlar, kamplaşmaların ve kutuplaşmaların zirvesinde, çıkar ilişkilerini de siyasete entegre ederek ülkemizin ağır bedeller ödediği ve ödeyeceği bilinmez bir gidişatın temsilcileri olmuşlardır.

AKP’nin Şiddetten Beslendiği Kan Ve Gözyaşından Nemalandığı Artık Açıkça Görülmektedir

Mevcut iktidar şiddete övgü niteliğindeki açıklamalarıyla kendi seçmenini konsolide edip oy devşirme anlayışıyla ülkeyi yönetmeye çalışmaktadırlar. Terörün durmadığı, her gün onlarca şehidin geldiği ülkemizde AKP’nin şiddetten beslendiği kan ve gözyaşından nemalandığı artık açıkça görülmektedir.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra AKP’nin bir nebze olsun değişmesini beklemiş, ülkemiz insanlarını kucaklayan, cumhuriyeti koruyan ve kollayan, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla birlikte bir yapıya bürüneceğini düşünmekte ve yeni kapı ruhunu tam pekişerek ülke yönetimine yansıyacağını öngörmekteydik.

Demokrasiyi kollayıp öne çıkartan bir noktaya gelindiğini umut etmişken hükümet; FETO bahanesiyle askeri okul ve hastaneleri kapatarak, düşüncelerinden dolayı memurları ve öğretmenleri görevden alma ve uzaklaştırmaya başlamıştır” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım’ın, Başkanlık gelirse ülke bölünür diyorlar. Asıl başkanlık gelmez ise Türkiye’nin bölünme riski var şeklindeki açıklamalarına da değinen Kurt; “Sayın başbakanın yaptığı bir konuşmada “Asıl başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var” demeci, Türk halkını tehdit edercesine kindar ve fütursuzdur. 14 yıldır ülkenin yönetiminde tek parti yönetimiyle hareket eden başbakanımızın, kan ve irfanla kurulan bu ülkenin nasıl bölüneceğine dair bir bilgi veya fikir bile belirtememesi ne kadar vahim ve acıdır. Bizim önerimiz;  Bu ülkede bölünme riski yaşanıyorsa hükümet derhal üniter yapımızın gereği toplumsal konsensüsü sağlamalı, demokrasinin birlik motifi altında tek vücut olarak Cumhuriyet ve Atatürk değerlerine sımsıkı sarılmalıdır.  Evet; Demokrasi bir ülkede yaşayan herkesin hakkıdır. Demokrasi toplumsal tahammüldür. Demokrasi çoğunluğun tahakkümünün hâkimiyeti değil azınlığın güvencesidir” ifadelerini kullandı.

FETO İle Olan Mücadeleyi Anlamsızlaştırarak Sekteye Uğratacağı Muhakkaktır

İktidarı eleştiren her muhalif yayın organını FETO damgası vurarak kapatmak artık inandırıcı gelmediğini vurgulayan CHP Artvin İl Başkanı Kurt; “Ayrıca gidişatın bu perspektifte devam etmesi, demokrasiden uzaklaşmaya ve birçok terör örgütünün güçlenerek beslenmesine sebep olmaktadır. FETO ile olan mücadeleyi anlamsızlaştırarak sekteye uğratacağı muhakkaktır.  Ülkemizin birçok terör örgütünün yuvası haline dönmesi de içten bile değildir.

Değerli cumhuriyetçiler, yoldaşlar; ülkemizin aydınlık geleceği için, cumhuriyet kavramlarının ilelebet yaşaması için, demokratik, laik ve çağdaş Türkiye için yola çıkan bizleri; hiçbir gafil, hiçbir hain hedefimizden saptıramayacaktır.

Bu Saldırılar Kararlılığımızı Ve Azmimizi Daha Da Arttırmaktadır

Diğer partilerin aksine yukarıda görüldüğü gibi biz sosyal demokratlar, cumhuriyetçiler yani Atatürkçüler siyaseti hizmet aracı görmekteyiz.

Cumhuriyetle yaşıt ve cumhuriyet değerlerini benimsemiş bir gazeteye düzenlenen şafak operasyonunu CHP İl Örgütü olarak kınıyoruz.

En son onlarca gazetenin ve yayın organının kapatılmasıyla; ülkemiz demokrasi tarihi ile özdeşleşmiş her baskı döneminde ağır bedeller ödemiş, onlarca yazarını demokrasi şehidi olarak vermiş, faili meçhul cinayetlere kurban etmiş ve Cumhuriyet Gazetesinin yazar ve yöneticilerini sözde terör örgütüne yardım etme bahanesiyle baskı altına alarak hayatlarını irtica ve terörle mücadeleye adamış yazarları tutuklanmıştır.

Cumhuriyet Gazetesi susturulmaya çalışılmıştır. Bundan sonra ki adımın Demokrasi ve Cumhuriyetimizin kurucularını tamamen ortadan kaldırılması olduğu aşikârdır.

Ortadoğu’da Savaşa sokulduğumuz ve iç savaşa sürüklendiğimiz bu süreçte iktidarın baskıcı tutumu, ifade özgürlüğünü ortadan kaldıran ve anayasa tanımaz haksız ve hukuksuz saldırgan tavrını kınıyor ve protesto ediyoruz.

Tutuklamalar, Saldırılar Bizleri Susturamaz Ve Yıldıramaz

Ya istiklal ya ölüm parolası ile yola çıkan bizler ülkemiz için canımızı vermeye dün olduğu gibi bugün de hazırız.

Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi “Bedel ödenecekse önce biz ödeyeceğiz”

Tüm CHP’liler Tek Vücuttur, Tek Yürektir

Genel Başkan Yardımcımız Sn. Bülent Tezcan’a, Erzurum İl Başkanı Sn. Tacettin Kızıloğlu ve Avcılar Belediye Başkanı Hande Toprak Benli’ye yapılan bu hain ve alçak saldırıları Artvin İl Örgütü ve tüm üyelerimizle birlikte kınıyoruz.

Unutmayalım ki bu ülkenin kurucusu da koruyucusu da biziz, yolumuz açık mücadelemiz tamdır.  CHP bu ülkenin birleştirici gücüdür, çimentosudur ve can damarıdır. Ülkemize ve parlamenter demokrasiye sonuna kadar sahip çıkacağız. Evet değerli katılımcılar, CHP varsa herkes için var.”

Basın açıklaması Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt’un açıklamalarının ardından sona erdi.

HAYATİ AKBAŞ

 

1-2 1-3 1-4 1-5 1-6 1-7 1-8 1-9