AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN CHP İL BAŞKANI ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ DEĞERLENDİRDİ.

ARTVİN CHP İL BAŞKANI ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ DEĞERLENDİRDİ.

ARTVİN CHP İL BAŞKANI ADALET YÜRÜYÜŞÜNÜ DEĞERLENDİRDİ.

 

CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Adalet mitingi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP Artvin İl Başkanı Ali Yücel Kurt, Adalet mitingi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İl Başkanı Kurt, Maltepe’de yapılan mitingin sadece Türkiye’deki adaletsizliğe değil, bütün dünyadaki adaletsizliğe büyük ses getirdiğini, bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceğini savundu.

Başkan Kurt; “Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ve on binlerce insanın her gün yürüyerek İstanbul’da 2 milyonu aşkın bir insan seli ile yapılan mitingde bulunmak, bu tarihi ana şahitlik etmek gerçekten büyük onurdu.

Mitingde Genel Başkanımız uzun, anlamı bir konuşma yapmıştır. Söylenecek her şeyi en açık dille söylemiştir. Ben hepsini buradan paylaşamayacağım. Uzun bir konuşma. Ama 10 maddelik manifestoyu Artvin halkı ile paylaşacağım. Çünkü her şey bunun içinde,  Çünkü konuşmanın özetidir bu. Adaletsizlik her yerde var. Ege’de, Akdeniz’de,  Karadeniz’de, Doğu’da, Sendikalarda, memurlarda, işçilerde, emeklilerde, Vadilerde, Cerattepe’de. Genel Başkanımızın manifestosunu Artvin Kamuoyu ile bir kere daha paylaşıyoruz.

Fetö’nün Siyasi Ayağı Ortaya Çıkarılmalı Ve Gerçek Darbecilerden Hesap Sorulmalıdır

  1. 15 Temmuz’u açık ve kesin bir dille lanetliyoruz. TBMM’nin kararlı duruşu, halkımızın direnmesi ülkemizin anayasal ve demokratik kazanımı olmuştur. Buna sokağın 15 Temmuz’u diyoruz. Ancak siyasi ayağın ortaya çıkarılması iktidar tarafından bilinçli olarak engellenmektedir. FETÖ’nün siyasi ayağı ortaya çıkarılmalı ve gerçek darbecilerden hesap sorulmalıdır.

Hukuk Düzeni Yeniden Tesis Edilmelidir

  1. İktidar tarafından 15 Temmuz fırsat bilinerek 20 Temmuz yapılmıştır. OHAL’le TBMM’nin yetkileri gasp edilmiştir. Saray’ın 15 Temmuz’u diyoruz. OHAL derhal kaldırılmalı ve hukuk düzeni yeniden tesis edilmelidir.

Yargı Bağımsızlığı Ve Tarafsızlığı Mutlaka Sağlanmalıdır

  1. Yargıyı siyasetin emrine vermek demokrasiye ihanettir. Demokrasinin vazgeçilmez kuralı yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı mutlaka sağlanmalıdır. Adil yargılanma hakkı eksiksiz uygulanmalıdır.

OHAL Mağdurları Sivil Ölüme Terk Edilmiştir

  1. OHAL uygulamalarıyla mağdurların yargıya erişim ve sosyal güvenlik hakları ellerinden alınmıştır. OHAL mağdurları sivil ölüme terk edilmiştir.

Milletvekilleri Serbest Bırakılmalıdır

  1. 20 Temmuz sivil darbesinden sonra 15 Temmuz darbe girişimiyle veya arkasındaki örgütle hiçbir ilişkisi bulunmayan ama sırf hükümete muhalif göründüğü için haklarından mahrum bırakılan akademisyenler ve kamu görevleri görevlerine iade edilmelidir. Milletvekilleri serbest bırakılmalıdır.

Baskılara Son Verilmelidir

  1. 150’nin üzerinde tutuklu gazetecinin olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Derhal serbest bırakılmalı ve baskılara son verilmelidir.

Anayasa Değişikliği Gayrimeşrudur

  1. OHAL koşullarında devletin bütün imkânları kullanılarak yapılan anayasa değişikliği gayrimeşrudur. Bu mühürsüz bir seçimdir. Türkiye gayrimeşru bir anayasayla yönetilemez.

Her Türlü Baskı Kaldırılmalıdır

  1. Parlamenter sistem üzerindeki her türlü baskı kaldırılmalıdır. Demokratik, laik, sosyal hukuk devleti güçlendirilmeli, liyakat sistemi esas alınmalıdır. Eğitimde laikliğin aşındırılmasına son verilmelidir.

Kadınlara Ayrımcılığa Son Verilmeli

  1. Sadece hukuk alanında değil, toplumsal yaşamın bütün alanlarında adaletsiz düzen devam etmektedir. Yoksulluk, ayrımcılık, şiddet, terör gibi toplumsal adaletsizliklerin giderilmesi için ortak irade hayata geçirilmelidir. Kadınlara ayrımcılığa son verilmeli, kadın hakları toplumsal hayatın her alanına uygulanmalıdır.

Hukukun Olmadığı Bir Toplumda Düzen Ve Barış Sağlanamaz

  1. Son zamanlarda uygulanan saldırgan dış politika ülke içindeki adaletsizlikleri de kökleştiren bir kısır döngü yaratmıştır. Adalet uluslararası ilişkilere de hakim olmalıdır. Türkiye yüzünü insan haklarına, hukuk devletine, adalete önem veren milletler ailesine dönmelidir. Hukuk güvenliğinin olmadığı bir toplumda kamu düzeni ve toplumsal barış sağlanamaz” şeklinde açıklamada bulundu.