AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN CHP 3 FİDANI ANDI

ARTVİN CHP 3 FİDANI ANDI

ARTVİN CHP 3 FİDANI ANDI

 

“Atatürk’ten Deniz’e Tam Bağımsız Türkiye” sloganıyla 6 Mayıs Denizleri Anma etkinliği gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP Gençlik Kolları 3 fidan, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan ve Devrim Şehitlerini 45. Yılında andı.

CHP Gençlik Kolları,  “Atatürk’ten Deniz’e Tam Bağımsız Türkiye” sloganıyla 6 Mayıs Denizleri Anma etkinliği gerçekleştirdi. CHP il binasında düzenlenen programa CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt, CHP İl Eski Başkanı Seçkin Kurt, CHP İlçe Eski Başkanı Cüneyt Öztürk,  CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Anıl Öztürk,  ESOB Başkanı Demirhan Elçin, Halkevleri Derneği Başkan Yardımcısı Dursun Ali Koyuncu, 78’liler Artvin Şubesi temsilcileri, partililer ve vatandaşlar katıldı.

6 Mayıs 1972 yılında idam edilen 3 genç Deniz Gezmiş, Yusuf İnan ve Hüseyin Aslan için saygı duruşu ile başlayan program, slayt ile devam etti. Deniz Gezmiş’in kendi sesinden savunması dinlenildi. Deniz’in söylediği cümleler ile salonda bulunanları duygulandırdı. Daha sonra o günleri anlatan tanıkların anıları dinlendi.  Programın ilk konuşmasını Gençlik Muhalefeti adına Velican Yıldız yaptı.  Ardından CHP Gençlik Kolları adına Özge Yaşar konuştu.

Ardından Halkevleri adına söz alan Dursun Ali Koyuncu, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan Ve Hüseyin İnan’ın davaları uğruna ölümü göze aldıklarını anlattı. Tek amaçlarının emperyalizme karşı mücadele vererek tam bağımsız Türkiye’nin yaşarılması olduğunu, bugün de aynı şekilde emperyalizmin yaşandığına dikkat çekerek tam bağımsızlık mücadelesinin devam ettiğini söyledi.

CHP İl Başkanı Ali Yücel Kurt yaptığı konuşmasında, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının demokrasi, tam bağımsızlık ve vatan için mücadele ettiğini belirterek “Bugün 45 yıl önce vatan, bağımsızlık, demokrasi uğruna mücadele veren3 fidanı anmak için toplandık. Deniz Gezmişleri, Yusuf İnanları, Hüseyin Aslanları, Mahir Çayanları anmak ve bundan daha önemlisi anlamak gerekir. Bizim yapacağımız en önemli şey birlik ve beraberliktir. Bir ve beraber olursak güçlü oluruz. Bunun bir örneğini 16 Nisan’da yaşadık.  Tüm olumsuzluklara rağmen, eşitsizliğe rağmen ülkenin yarısı demokrasiden yana oy kullandı.  Cumhuriyet kazanımlarımızı korumak için sokağa çıkarız. Sokağa çıkmak derken, ortalığı kıran, döken, şiddeti kast etmiyorum. Yapılan haksızlığı, yanlışı köy köy ev ev dolaşarak insanımıza anlatmaktan bahsediyorum. Çünkü Türk Halkı her şeyi gördü ve biliyor.” dedi. Son olarak Atatürk’ün yazdığı “NUTUK” katılımcılara hediye edildi.

DENİZ GEZMİŞ KİMDİR?

Bugün 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Deniz Gezmiş’in doğum günü. Peki, Deniz Gezmiş kimdir? Neden idam edildi?  Türkiye devrimci hareketinin önderlerinden Deniz Gezmiş’in bugün 70. doğum günü. Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nun kurucu üyesi olan Deniz Geçmiş ve arkadaşları 16 Temmuz 1971’de başlayan THKO-1 Davası’nda TCK’nin 146. maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle, 9 Ekim 1971’de 146/1 maddesi uyarınca idam cezasına çarptırıldı.

Deniz Gezmiş, 27 Şubat 1947’de Ankara’nın Ayaş ilçesinde doğdu. Annesi ve babasının öğretmen olması nedeniyle ilk ve orta öğrenimini Sivas’ta yaptı.

Ardından liseyi İstanbul’da okudu. 1965 yılında Türkiye İşçi Partisi’nin Üsküdar ilçe başkanlığına aday oldu. Deniz Gezmiş henüz lise yıllarındayken tanıştığı sol görüş ile genç yaşta kendini eylemlerin ortasında buldu. 31 Ağustos 1966 tarihinde Ankara’dan İstanbul’a yürüyen Çorum Belediyesi temizlik işçilerinin, Taksim Anıtı’na çelenk koymaları sırasında Türk-iş yöneticilerini protesto eden grupla beraber yaptığı eylem sonucunda tutuklanarak gözaltına alındı. Bu olay Deniz Gezmiş‘in ilk gözaltına alınmasıydı.

Deniz Gezmiş 1966 yılının Kasım ayında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Ardından 19 Ocak 1967’de Türkiye Milli Talebe Federasyonu’nda çıkan olaylarda arkadaşları ile gözaltına alındı ancak kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. 22 Kasım 1967’de ise öğrenci örgütlerinin düzenlediği Kıbrıs Mitingi sırasında Aşık İhsanı ile birlikte ABD bayrağının yakılması nedeniyle tekrar gözaltına alındı.

30 Ocak 1968’de hukuk fakültesindeki arkadaşları ile birlikte Devrimci Hukuklular Örgütü’nü kurdu ve hemen ardından 7 Mart 1968’de İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi konferans salonunda düzenlenen AIESEC genel kurul toplantısında konuşma yapan devlet bakanı Seyfi Öztürk’ü protesto ettiği için bir kez daha tutuklandı. 2 Mayıs 1968’e kadar tutuklu kalan Deniz Gezmiş, yargılandı ancak beraat etti.

12 Haziran 1968’de İstanbul Üniversitesi’nin işgal edilmesinde önderlik etti. İşgal Konseyi adı verilen grubun lideri olarak Balta Limanı’nda yapılan görüşmelere katılan Deniz Gezmiş, öğrenci haklarının elde edilmesinde etkili oldu. 30 Temmuz’da 6. Filo’nun İstanbul’a girişini protesto etmek suçundan tutuklandı.

Deniz Gezmiş, Milli Demokratik Devrim görüşünün öğrenciler arasında yayılmasında etkili oldu. 1968 yılında yapılan öğrenci eylemlerinde Cihan Alptekin, Mustafa Lütfi Kıyıcı, Mustafa İlker Gürkan, Cevat Ercişli, Selahattin Okur, Saim Kurul ve Erim Süerkan ile birlikte Devrimci Öğrenci Birliği’ni kurdu. Ardından 1 Kasım 1968’de Türkiye Milli Gençlik Teşkilatı’nın da içinde bulunduğu AÜTB, DÖB ve ODTÜ ÖB’nin de içinde bulunduğu “Samsun’dan Ankara’ya Mustafa Kemal Yürüyüşü” ‘nü düzenledi. 28 Kasım 1968’de ABD büyükelçisinin İstanbul’a gelişini protesto etmek amacıyla düzenlenen eylemde tutuklandı ancak tekrar serbest bırakıldı.

Deniz Gezmiş bu dönemde 2-3 aylık tutuklanma süreçleri geçirdi. 16 Mart 1969’da İstanbul Üniversitesi’nde düzenlediği öğrenci hareketleri nedeniyle 19 Mart’ta tutuklandı ve 3 Nisan’a kadar tutukluluğu devam etti. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencilerinin düzenlediği protesto gösterilerine önderlik etti. Çıkan çatışmalarda yaralandı. 23 Haziran 1969’da TMGT’nin toplandığı 1. Devrimci Milliyetçi Gençlik Kurultayı’nda FKF Genel Başkanı Yusuf Küpeli ile birlikte bir program hazırladıktan sonra hakkında tutuklama kararının olmasından dolayı Filistin’e kaçtı.

1 Eylül 1969’a kadar Filistin’de kaldı. Bu dönemde üniversiteyi işgalden dolayı Hukuk Fakültesi’nden atıldı. 23 Eylül 1969’da hukuk fakültesinde olduğu bir sıra polis tarafından yakalanarak gözaltına alında da 25 Kasım’da serbest bırakıldı. Ardından Yıldız Devlet ve Mühendislik Akademisi’nde Battal Mehetoğlu’nun sağcılar tarafından öldürülmesi olayında okulda yapılan araştırmalarda Deniz Gezmiş‘e ait olduğu öne sürülen silahların ele geçirilmesi üzerine hakkında tekrar tutuklama kararı çıkarıldı. 20 Aralık 1969’da tutuklanan Deniz Gezmiş, 18 Eylül 1970’e kadar hapis yattı.

Hapisten çıkmasından sonra öğrenci hareketlerinden uzaklaştı ve Sinan Cemgil ve Hüseyin İnan’la birlikte Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu’nu kurdu. Türkiye’de silahlı mücadele veren ilk siyasi örgüt olan THKO, bağımsız ve demokratik bir Türkiye için mücadele yürüttü. Sosyalist gençliğin katıldığı bu örgüt Hüseyin İnan, Sinan Cemgil, Yusuf Aslan, Alparslan Özdoğan, Deniz Gezmiş ve Cihan Alptekin tarafından kurulmuştu. Bir takım eylemlerden sonra 4 Mart 1971’de yayınlanan bir bildiri ile örgüt kamuoyuna tanıtıldı.

İlk silahlı eylemleri 29 Ocak 1970 tarihinde verdi ve 12 Mart dönemi boyunca faaliyetlerini durdurdu. Daha sonra bu örgüt içinde Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Deniz Gezmiş’in de bulunduğu idam kararının iptali için çalışmalarda bulundu. Kadir Manga ve Alparslan Özdoğan’nın Nurhak’ta, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna’nın Kızıldere’de öldürülmesinden sonra Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan‘ın idamıyla bu örgüt dağıldı.

Deniz Gezmiş, 11 Ocak 1971’de Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu adına Ankara İş Bankası, Emek Şubesi’nin soygununda yer aldı. Bu sırada Deniz Gezmiş hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştı ve polisten kaçmaktaydı. 1971 yılında gerçekleşen 12 Mart darbesinin hemen ardından Yusuf Aslan ile birlikte Sivas’a giderken motosikletlerinin bozulmasıyla gelen ihbarla 16 Kasım 1971’de tutuklandı. Gemenek’te yakalandıktan sonra Kayseri’ye getirildi. Ardından Ankara’ya o dönem içişleri bakanı olan Haldun Menteşeoğlu’na götürüldü.

16 Temmuz 1971’de Sıkıyönetim Mahkemesi, Altındağ Veteriner Okulu binasında Tuğgeneral Ali Elverdi başkanlığındaki, Baki Tuğ savcılığında toplandı. 9 Ekim 1971’de son bulan mahkemede TCK’nın 146. maddesinin ihlali gerekçesiyle 9 Ekim 1971’de idama mahkum edildi. 6 Mayıs 1972 tarihinde Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ile birlikte saat 1.00-3.00 arasında Ankara Merkez Kapalı Cezaevi’nde idam edildi.

Deniz Gezmiş‘in son istekleri hakkında kesin bir bilgi mevcut değildir. Yazar Erdal Öz’ün yaptığı görüşmelerde en son olarak Rodrigo’nun Aranjuez Konçertosunu dinlemek ve bir bardak çay içmek istediği geçse de avukatı bunu doğrulamamıştır. Ancak ölümünden sonra kendisi gibi devrimci arkadaşı Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istediği babasına yazdığı mektupta yer almaktadır.