AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN BELEDİYESİNDEN MİMAR SİNAN’A

ARTVİN BELEDİYESİNDEN MİMAR SİNAN’A

ARTVİN BELEDİYESİNDEN MİMAR SİNAN’A

 

Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğundan İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesine giden yol.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Belediyesi tarafından geçen yıl kurulan Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu oyuncularından biri olan Anıl Kağan Özkaya, İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesini yüzde 70 burslu kazanarak eğitimine devam edecek.

2016 yılı başında Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’nin isteği doğrultusunda kurulan Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu önemli güzel sanatlar bölümüne öğrenci göndermeye başladı.

Artvin’de bir ilke imza attı

İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesini yüzde 70 bursla kazanarak eğitimine en sevdiği bölümde devam edecek olmanın mutluluğunu yaşadığını dile getiren Anıl Kağan Özkaya Artvin’de bir ilk olduğu içinde oldukça kendini şanslı hissettiğini söyledi.

Özkaya ;” İlkokul 2.sınıfta sınıf öğretmenim Yüksel Arslan’ın keşfetmesiyle okul tiyatrosuna katıldım ve ilk sahneye o zaman çıktım. Tiyatroya olan aşkım o zaman başladı. Yıllarca bu aşkı yaşatarak ve üzerine katarak bu günlere geldim. 2016 yılında Artvin Belediyesinin tiyatro topluluğunu kuracağını duydum. Ailemin de desteğiyle Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro topluluğuna katıldım. Hedeflerimin en başında güzel sanatlar lisesine gidebilmek için ilk adımı attığımı düşündüm. Bu doğrultuda çalışmalara özverili şekilde devam ederek ekip arkadaşlarımla birlikte başarılı oyunlar çıkardık.  Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Kocatepe’nin sayesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarından gelen profesyonel eğitmenlerimizden eğimler aldık. Kendi kişiler çalışmalarım ve Tiyatro ekibimizle uyumlu çalışmalarımız sayesinde amatörlükten bir nebzede olsa yarı profesyonelliğe adım attık.  Sürekli takip ettiğim ve çok istediğim İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesi için başvuruda bulundum. Sömestri tatilinde beni mülakata çağırarak sahne kullanımı, tonlama, diksiyon,  ritim kulağı, jest, mimik gibi birçok yetenek sınavından geçtim.   Yıllığı 36 bin TL olan özel okulu yüzde 70 burslu kazandım. Bu konuda üzerimde emeği olan başta aileme daha sonra okul öğretmenlerime, Artvin Belediye Başkanı sayın Mehmet Kocatepe’ye, ekip yönetmenim Berkay Alkan’a, İBB Şehir Tiyatroları eğitmenleri Mehmet Karaosmanoğlu, Özgür Atkın, Can Alibeyoğlu’na çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra daha çok çalışarak tiyatro sahnesinde önemli noktalara gelmeyi hedefliyorum” dedi.

 Kocatepe, “Artvin’den Ünlü Tiyatrocuların Çıkmasına Vesile Olacağız”

İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesinin burslu kazanan Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu oyuncusu Anıl Kağan Özkaya’yı Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe makamında kabul etti.

Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvinli genç yetenek Anık Kağan Özkaya’yı tebrik ederek her konuda destek olacaklarını söyledi.

Kocatepe ; “ Artvin’de ilk olarak belediye bünyesinde bir tiyatro ekibi kurduk. Arkadaşlar sağ olsunlar kendi özverili çalışmalarıyla adını duyurmaya başladılar. Senin gibi genç yetenekleri burada keşfederek Türkiye’nin önemli sayılı güzel sanatlar lisesine, konservatuarlara göndererek Artvin’den ünlü tiyatrocuların çıkmasına vesile olmuş olacağız. Başarılarının devamını diliyorum. Seni ve ekip arkadaşlarını tebrik ediyorum” dedi.

Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu Ekip Yönetmeni Berkay Alkan ve Anıl Kağan Özkaya ise Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe’ye kendilerine böyle bir imkânı sundukları ve destekleri için teşekkür ederek Artvin’e yakışır başarı sergileyeceğini söyledi.

Artvin Belediyesi Öztürk Serengil Sahnesi Tiyatro Topluluğu geçtiğimiz yıl Erzurum Atatürk Üniversitesi Konservatuar bölümünü kazanan Öztürk  Serengil Sahnesi Tiyatro oyuncusu Gözde Altıntaş’ın yanı sıra Artvin’ de bir ilke imza atarak Türkiye’nin en iyi güzel sanatlar lisesi olan İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Lisesine öğrenci kazandırarak başarısını taçlandırdı.