AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN BELEDİYESİ HAYVAN PAZARI HİZMETE GİRDİ

ARTVİN BELEDİYESİ HAYVAN PAZARI HİZMETE GİRDİ

ARTVİN BELEDİYESİ HAYVAN PAZARI HİZMETE GİRDİ

 

Artvin’de hayvancılığı geliştirmek ve canlandırmak amacıyla hayvan pazarı kuruldu.

Hayati Akbaş

ARTVİN- Artvin Belediyesi tarafından Artvin- Erzurum Devlet Karayolu 1’inci kilometresinde Artvin Belediyesi Mezbahanesi yanında kurulan ‘Artvin Belediyesi Hayvan Pazarı’ her hafta pazar günü hayvan alım satım ve kesimi amacıyla hizmet verecek.

Artvin Belediyesi Hayvan Pazarı açılış töreninde Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, eşi Hacer Kocatepe, AK Parti Artvin Merkez İlçe Başkanı Maksut Koçak, AK Parti Artvin Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güneri, hayvan sahipleri ve vatandaşlar hazır bulundu.

Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe Artvin’de hayvancılığı geliştirme ve canlandırmak amacıyla hizmete sokulan Artvin Belediyesi Hayvan Pazarının açılışında yaptığı konuşmada burasının eski günlerde olduğu gibi yüzlerce hayvanın alınıp satıldığı bir hayvan pazarı olmasını arzu ettiklerini söyledi.

Bu hayvan pazarının her pazar günü açılacağını kaydeden Kocatepe “Burasını sadece hayvan alış verişinin yapıldığı bir yer olarak görmüyoruz. Babaları dedeleri köylerde çobanlık yapmış ama havyaları tanımayan genç nesil çok fazla. Çocuklarımız torunlarımız, hayvanları tanımalı. İnsan sevgisinde hayvan sevgisinden geliyor. Şehir canlansın istiyoruz. Kamyonetçisi iş yapsın, köyde hayvancılıkla uğraşan arkadaşımız hayvanını getirsin burada satsın, satamıyorsa biz alırız, keser kavurma yaparız” dedi.

Hizmet bizden takdir sizden

Bir ay içerisinde pazarda ki işleyişin oturacağını, gelecek haftalarda sayının daha da artacağını belirten Başkan Kocatepe “ Sadece Artvin ve ilçelerinde değil çevre illerden de hayvanlar bu pazarda yer alacaktır. Bu pazarın ilimize hayırlı uğurlu olsun. Artvin’in asırlık geleneği olan boğa güreşlerinde güreşen boğalarımızı da gelecek haftalarda burada görücüye çıkaralım. Hayvan sahiplerimiz ve vatandaşlarımız pazara sahip çıkarsa Artvin kazanır hayvan yetiştiricilerimiz kazanacaktır. Şehre bir hareketlilik katacaktır. Bir şehirde hareket yoksa o şehirde ekonomik hareketlilik olmaz. Hizmet bizden takdir sizden” diye konuştu.

Hayvan Satıcıları Pazardan Oldukça Memnun

Artvin Merkezde ilk defa hizmete giren Artvin Belediyesi Hayvan Pazarı satıcılar ve vatandaşlar tarafından memnuniyetle karşılanarak süreklilik arz etmesini istediler.

Ardanuç ilçesinden 10 büyükbaş hayvanını Pazara getiren ve 9 tanesini satan Alim Başar, Hayvan Pazarının gerçek anlamda bir ihtiyaç olduğunu vurgulayarak alıcı ve satıcı içinde güzel bir imkan olduğunu söyledi.

Başar ; “ Biz besiciler hayvanlarımızı satmakta zorlanıyorduk. Belirli kesime satmak zorunda kalıyorduk. Bu şekilde pazar kurulunca vatandaşta gelip ihtiyacına göre mal alıyor. Çok memnunuz devam etmesini istiyoruz. Artvin Belediyesine ve Belediye Başkanımız Mehmet Kocatepe’ye çok teşekkür ediyoruz bizlere böyle bir hizmet verdiği için. Bu pazara tüm halkımızın sahip çıkmasını istiyoruz” dedi.

Merkez Hamamlı Köyünde küçükbaş hayvan besiciliği yapan Muhammet Ergül, Artvin Belediyesinin kendilerine sağlamış olduğu imkânlarla kurulan hayvan pazarının sevincini yaşadıklarını belirterek adak kurbanı almak isteyen vatandaşları Pazar günleri kurulacak olan hayvan pazarına davet etti.

Ergül, Küçükbaş hayvanlar da 400 TL ile 1000 TL arasında fiyat aralığının olduğunu ifade ederek hayvan ihtiyacını karşılamak için artık köylere gitmelerine gerek kalmadığını söyledi.

Yem Firmaları Stant Açtı

Ofis Yem satış pazarlama müdürü Adnan Özdemir, 20 yıldır yem sektöründe olduğunu belirterek Artvin’de yeni kurulan Hayvan Pazarında Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlara yem önerileri ve teknik destek vermek için Kars’dan gelerek pazarda stant açtıklarını belirtti.

Bayramoğlu Yem – Un Fabrikası Ziraat Mühendisi ve Hayvan Besleme Uzmanı Hamdi Çetin Dumlar ise Artvin’de yeni açılmış olan hayvan pazarına destek vermeyi ve mevcut deneyimlerini görmeyi amaçladıklarını belirterek ürünlerin besiciler tarafında ne şekilde değerlendirilmesi konusunda bilgi vermek için Erzurum’dan Artvin’e geldiklerini söyledi.

Açılış sonrası pazara gelen hayvan satıcılarına ve vatandaşlara Artvin Belediyesi tarafından Kavurma, Pilav, ayran ikramında bulunuldu.

Artvin Belediyesi Veteriner Hekimini pazarda görev yaparak alıcıların kafasında ki soru işaretlerini gidermiş olacak.