AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN BAROSU ADLİ YILI AÇILIŞINDA ÇELENK SUNDU

ARTVİN BAROSU ADLİ YILI AÇILIŞINDA ÇELENK SUNDU

ARTVİN BAROSU ADLİ YILI AÇILIŞINDA ÇELENK SUNDU

Artvin Baro Başkanlığı 2017-2018 adlı yıl açılışı nedeniyle Atatürk Anıtına Çelenk sundu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Valiliği önünde toplanan Baro avukatları 2017-2018 adlıyı açılışı kapsamında Atatürk Anıtına Çelenk sundu. Artvin Baro Başkanı Ali Uğur Çağal’ın il dışında olması münasebetiyle Artvin Barosunun çelengini  Avukat Çetin Tekdoğan koydu.

Saygı duruşu ve istiklal marşı ile devam eden programda Çetin Tekdoğan yaptığı açıklamada yargının bağımsızlığının ve tarafsızlığının tartışılır hale gelmesine atıfta bulundu. Avukat Çetin Tekdoğan açıklamasında; “Ülkemizin yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının   tartışıldığı, adalete duyulan güvenin her geçen gün azaldığı ve yurttaşlarımızın giderek karamsarlığa kapıldığı günlerden geçiyoruz.

Hukukun üstün olmadığı bir düzende hiçbir vatandaşımızın hukuki güvenliği olamaz. Hukuk üstün olmadığında kaos doğar. Bu günümüzde biz avukatlar için hukukun üstünlüğünün sağlanması, doğrudan doğruya bir iş, aş ve gelecek sorunu haline gelmiştir.

Biz avukatlar, toplumsal hayatın getirdiği ve yurttaşlarımızı ilgilendiren her sorunun da takipçisi olmaya, insan hak ve özgürlüklerini her ortamda korumak zorundayız.  Her hukuk düzeninde suçlayan ve yargılayan vardır. Ancak sadece demokrasilerde etkin ve bağımsız savunma vardır. Böyle bakıldığında, hâkimi ve savcıyı hukuk devletinin hâkimi ve savcısı yapan avukattır.

Hukukun üstünlüğünü savunan, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinden yana taraf olup aydınlıkla karanlığın savaşında aydınlıktan yana duruş sergileyen,  savunmanın temel taşları avukat meslektaşlarıma, Artvin Barosu adına  şükranlarımızı, sevgilerimizi, saygılarımızı sunuyorum” dedi.