AnasayfaArtvin'den HaberlerARI YETİŞTİRİCİLERİNİ SEVİNDİRECEK HABER

ARI YETİŞTİRİCİLERİNİ SEVİNDİRECEK HABER

ARI YETİŞTİRİCİLERİNİ SEVİNDİRECEK HABER

 

Artvin arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı A.Necmi Yazıcı “Ana arı ve damızlık ana arı desteklemesinin de 2017 yılında destek kapsamına alındı” dedi.

Hayati Akbaş.

ARTVİN– Artvin Ari Yetiştiricileri Birliği Başkanı A.Necmi Yazıcı “Ana arı ve damızlık ana arı desteklemesinin de 2017 yılında destek kapsamına alındı” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Yazıcı şunları söyledi: “Artvin İlinde Arıcılık sektöründe yaşanan sorunları ortaya koymak,  bu sorunları sektörün tüm paydaşlarının katılımı ile ortak akıl çerçevesinde çözüme kavuşturmak, gerek Kafkas ana arı üretiminde ve gerekse kaliteli bal üretiminde İlimizi marka İl yapmak amacıyla Bakanlığımız koordinatörlüğünde Artvin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce 2 Şubat 2017 tarihinde “Artvin Arıcılık Çalıştayı” düzenlenmişti. Düzenlen bu çalıştaya Artvin Valisi Ömer Doğanay, Artvin Milletvekili Dr. İsrafil Kışla, İlçe Kaymakamları, Bakanlık Genel Müdür Yardımcıları, Bakanlık Daire Başkanları,  İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dursun Okur, Uzmanlar, Samsun ve Erzurum Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürleri, DOKAP Müdürü, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü temsilcisi, Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Temsilcileri, Kurum amirleri, Sivil toplum örgütü başkanları, Arı üreticileri ve çok sayıda vatandaş katılarak yoğun ilgi görmüştür.

Çalıştay sonucunda arıcılığımızın gelişmesi için önemli kararlar alınmıştır. Önceki günlerde Başbakan Yardımcısı Sayın Numan Kurtulmuş’un Ordu Arı Yetiştiricileri Birliğini kabul ettiğinde “Ana arı ve damızlık ana arı desteklemesinin de 2017 yılında destek kapsamına alınmış olduğunu, Ayrıca Ballı bitkilerden korunganın teşvik kapsamına alınması sürecinin devam ettiğini ve yakın zamanda destek kapsamına alınmasına ilişkin prosedürünsonuçlandırılacağını” beyan etmesi yapmış olduğumuz çalıştayın önemini bir kere daha ortaya çıkarmıştır. Çünkü Çalıştay sonuçlarından bir tanesi de Ana Arı üretimi yapan arıcılarımıza yönelik önceden var olan Ana Arı Desteklemesinin tekrar gündeme getirilmesi veya alternatif destekleme yollarının denenmesi yönündeydi. Bu yapılan açıklama biz arıcıları sevindirmiş ve heyecanlandırmıştır” .