AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ’DEKİ HEYELAN BÖLGESİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

ARHAVİ’DEKİ HEYELAN BÖLGESİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

ARHAVİ’DEKİ HEYELAN BÖLGESİNDE TEMİZLİK ÇALIŞMASI DEVAM EDİYOR

1-1

 

Arhavi’de geçtiğimiz günlerde etkili olan ve halen etkisini sürdüren sağanak yağışlar nedeniyle meydana gelen heyelandan etkilenen Kavak köyünde, Artvin Valiliğince tedbir amaçlı olarak 18 konut tahliye edildi.

ARHAVİ– Arhavi’de geçtiğimiz günlerde etkili olan ve halen etkisini sürdüren sağanak yağışlar nedeniyle meydana gelen heyelandan etkilenen Kavak köyünde, Artvin Valiliğince tedbir amaçlı olarak 18 konut tahliye edildi.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, yaptığı açıklamada, Arhavi ilçesinde yaklaşık iki hafta önce etkili olan sağanak yağışların aralıklarla etkisini sürdürdüğünü belirterek,” Kireçli köyümüzde yağışlar nedeniyle büyük bir dağ kütlesi koparak vadi boyunca ilerleyerek Kavak köyü sınırlarına ulaştı. İki gündür yağışlar yeniden başladı. Kireçli köyünde meydana gelen heyelan nedeniyle akan malzeme dere yatağını doldurmuş olup, daha alt kotlarda bulunan Kavak köyünün dere yatağının etrafındaki konutlara risk oluşturmaktadır. Bu nedenle risk altında olan Kavak köyündeki 18 konutta yaşayan vatandaşlarımızı tedbir amaçlı olarak tahliye ettik. Kalacak yeri olmayan vatandaşlarımızı ihtiyaç olması halinde tutacağımız kiralık evlere yerleştireceğiz. Devlet olarak yaraları sarıp hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Buradan bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum” dedi.

Heyelandan etkilenen Kireçli ve Kayak köyünde, Kaymakamlık, İl Özel İdaresi, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü ve AFAD ekipleri ile iş makinelerinin yardımıyla heyelan temizleme çalışması başlattıklarını ifade eden Vali Doğanay, “İlçemizde etkili olan yağışlar toprak kaymasına ve heyelana neden oldu. Allah’a çok şükür her hangi bir yaralanma ve can kaybımız yok. Heyelan nedeniyle, ilçe ile köyün ulaşımını sağlayan yol ve tarım arazileri toprak altında kaldı. Heyelan vadi boyunca aktıktan sonra özellikle menfez, köprü ve dere yataklarını tıkadı. Yağışlar halen devam ediyor. Ekiplerimiz heyelan bölgesinde temizlik çalışmasını sürdürüyor.” diye konuştu.

Vali Doğanay, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerinin bölgede heyelanla ilgili olarak etüt çalışması yaptığını da kaydetti.

 

HAYATİ AKBAŞ

 

1-2 1-3 1-4 1-5