AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ’DE SEL AFETİNİN YARALARI SARILIYOR

ARHAVİ’DE SEL AFETİNİN YARALARI SARILIYOR

ARHAVİ’DE SEL AFETİNİN YARALARI SARILIYOR

 

SEL SONRASI TIKANAN YAĞMUR GİDERLERİ AÇILIYOR

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Değişen İklim koşullarına istinaden son yıllarda yoğun yağışın etkisi altında kalan Doğu Karadeniz Bölgesinde su taşkınları – heyelan ve sel afeti yer yer kendini gösteriyor. Şiddetli yağış nedeniyle Afetin Bir kez daha yaşandığı İlçemizde de yaralar sarılmaya devam ediyor. Yetkililer tarafından verilen bilgilere göre ilçede yer yer metrekareye 200 ile 250 kg arası yağış düştüğü ve şehrin 7 mahallesinde de afetin izleri olduğu yönde. Binaların giriş katına ve iş yerlerine su basması sonucunda maddi hasarlar meydana geldi. Artvin Valiliğince oluşturulan kriz masası, İlçe Kaymakamlığı ile Belediye Başkanlığının koordinasyonunda çalışmaların yürütüyor. Artvin Belediyesi, Hopa Belediyesi, Murgul Belediyesi ve Fındıklı Belediyesi olmak üzere Çevre il ve ilçe belediyelerin desteğinin yanında, Devle Su İşleri 26. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ekipler de iş makineleri ile mağdur olan vatandaşların yardımına koştu. İlçe de meydana gelen sel ‘de Sevindirici olan herhangi bir can kaybının yaşanmadığı, fakat ilçede maddi zarar çok büyük.

Özellikle Yemişlik, Kale, Hacılar ve Cumhuriyet Mahalleleri başta olmak üzere şehrin tamamında afetin izleri yaşanıyor. Arhavi Kavak köyü merkezi olarak bilinen kavak camii ve civarındaki bölgeler kireçlik köyünde meydana gelen toprak kaymaları nedeniyle ortaya çıkan sel ve taşkın afetin izlerini taşıyor. Heyelanın oluştuğu ve afetin yaşandığı yerlerden Birisi cumhuriyet mahallesi oldu. Bu Bölgedeki özellikle Okul ve camii çevresi civarına İsina tepesi olarak bilinen dağdan inen aşırı kütleler ve heyelan sonucunda tahribatlar oluştu. Yürütülen özverili çalışmalar devam ediyor. Eğitimin devam etmesi ve sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına çalışmalar hızla sürüyor.

Bu yıl da pas geçmeyip tekrar yoğun yağışa maruz kalan ilçede bazı hasarlar meydana geldiğine değinen Başkan Hekimoğlu; “Şu an belediyemize ait iş makinelerimiz 24 saat esasına dayalı çalışmalarına devam ediyor. Taşkınların yaşandığı noktalarda çalışarak önlemlerimizi alıyoruz. İlçenin 7 mahallesinde aşırı yağışlar neticesinde bazı binaların alt katlarını ve bazı işyerlerini su basması sonucu maddi hasarlar meydana gelmiştir. Biz hasar meydana gelen ev ve işyerlerini tespit ediyoruz. Meydana gelen hasarlar nedeniyle ilgili kurumlarla temasa geçilecek olup gereken çalışmaların yapılması için planlamalar sağlanacaktır. Bizi bu sıkıntılı dönemde yalnız bırakmayıp özverili bir şekilde çalışan, mağdur olan vatandaşın derhal yardımına koşan Hopa, Murgul, fındıklı Belediyesi Çalışanlarına ve Özellikle Artvin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kocatepe’ye ve Belediye Çalışanlarına İlçem ve Arhavililer adına Teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.