AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ ÇİFTE KÖPRÜ VE MENÇUNA ŞELALESİ MECLİS GÜNDEMİNDE

ARHAVİ ÇİFTE KÖPRÜ VE MENÇUNA ŞELALESİ MECLİS GÜNDEMİNDE

ARHAVİ ÇİFTE KÖPRÜ VE MENÇUNA ŞELALESİ MECLİS GÜNDEMİNDE

 

Bayraktutan, Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’ni Meclis Gündemine Taşıdı

Hayati Akbaş

ARTVİN-CHP Artvin Milletvekili Av. Uğur Bayraktutan, Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’nin bulunduğu bölgede yaşanan sorunları gündeme getirdi.

Bayraktutan mecliste yaptığı konuşmada, Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’nin bulunduğu bölgede yaşanan sorunları gündeme getirerek, Ayder ve Uzungöl’de yaşanan plansız ve programsız büyümenin yarattığı tahribatın benzerinin Arhavi’de de yaşanmaması adına Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin bulunduğu bölgede Bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapacaktır diye sordu.

Bayraktutan konuşmasının devamında, “Artvin İli Arhavi ilçesinde tarihi Çifte köprü ve Mençuna şelalesinin bulunduğu alan bölge Turizminin en hareketli olduğu güzergâhlardandır. 2007 yılında Arhavi Belediye Başkanlığının öncü girişimleri neticesinde Turizme kazandırılma noktasında tanıtım ve ulusal organizasyonlar yapılması bölgenin yıldızlaşmasına vesile olmuş, yapılan birçok tanıtımla adından her geçen gün söz ettirmeye başlamış, Artvin Valiliği ve bağlı kuruluşlarının destekleriyle de bugünlere gelmesinde büyük katkı sağlamıştır.

Ancak Çifte Köprü ’ye ve Mençuna Şelalesi’ne yerli ve yabancı turistlerin her geçen gün daha da ilgi göstermesi söz konusu güzergahın yetersiz kalmasına sebep olmuştur. Örneğin söz konusu Turizm alanına özellikle yaz aylarında tur operatörlerinin yoğun ilgi göstermesi araç geçişleri adına yolun yetersiz kalmasına neden olmaktadır. Park sorunu trafiğin sıkışmasına, kitlenmesine vesile olmaktadır. Bu durum doğa harikası olan bölgemize olumsuz yansımaktadır. O nedenle biran önce çözüm bulunup yaşanan aksaklıklar giderilmelidir.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız yapacağı proje ile hem bölgenin ekolojik ve mimari yapısının bozulmaması adına bir sinerji yaratacak, hem de kartopu gibi her geçen gün daha da büyüyen, yoğunlaşan bölgenin kontörlünü sağlayacaktır. Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’nin olduğu bölge ve güzergah Ülke Turizmine yakışır bir şekilde yönlendirilmeli ve Bakanlığın kontörlünde gelişmelidir. Uzungöl’de ve Ayder ’de yaşanan tahribatın Arhavi’deki Turizm alanında yaşanamaması Bakanlığın özverisi ve programına bağlıdır.

Bu bağlamda; Artvin ili Arhavi ilçesinde mevcut olan ve yoğun bir ilgi gören Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi hakkında Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’nin bulunduğu bölgede yaşanan sorunlar hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’ne ulaşım noktasında doğanın yapısına uygun, ekolojik dengeyi bozmayacak, görsel olarak coğrafya ile uyum içinde olacak bir çalışmanız olacak mıdır?  Söz konusu alandaki yaşanan park sorunu ve ulaşım anlamında başlattığınız veya başlatacağınız bir çalışma mevcut mudur? Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’nin Bakanlığın kontrolünde büyümesi, belirli imar ve proje ile gelişmesi yönünde bir çalışmanız olacak mıdır? Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak yerli ve yabancı Turistin büyük ilgi gösterdiği adeta saklı cennet olan Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesi’nin bulunduğu bölgeye Bakanlığınız kontrolünde ve teşvikinde yatırım yapılması noktasında girişimleriniz olacak mıdır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Arhavi ilçesinde 2017 yılı ve sonrasında ne gibi program uygulayacaktır? Bölge Turizmin gelişmesi adına nasıl bir çalışmalarınız olacaktır?

Ayder ve Uzungöl’de yaşanan plansız ve programsız büyümenin yarattığı tahribatın benzerinin Arhavi’de de yaşanmaması adına Arhavi Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin bulunduğu bölgede Bakanlığınız ne gibi çalışmalar yapacaktır?

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çifte Köprü ve Mençuna Şelalesinin geleceği hakkında ne yönde bir çalışma yapacaktır? Bölgenin gelişimi ile ilgili Bakanlığın görüşü ne yöndedir?” ifadelerini kullandı.