AnasayfaArtvin'den HaberlerAÇÜ’DE ALGERNON’A ÇİÇEKLER ADLI TİYATRO SAHNELENDİ

AÇÜ’DE ALGERNON’A ÇİÇEKLER ADLI TİYATRO SAHNELENDİ

AÇÜ’DE ALGERNON’A ÇİÇEKLER ADLI TİYATRO SAHNELENDİ

 

Artvin Çoruh Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından “Algernon’a Çiçekler” adlı tiyatro oyunu, Üniversitemiz Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelendi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi Tiyatro Topluluğu tarafından “Algernon’a Çiçekler” adlı tiyatro oyunu, Üniversitemiz Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelendi.

Amerikalı yazar Daniel Keyes tarafından kaleme alınan oyunun yönetmenliğini Üniversitemiz Eğitim Fakültesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hakan Serhan Sarıkaya, uyarlamasını ise Velican Yıldız yaptı.

Tiyatro Topluluğu öğrencilerinin rol aldığı oyunun kurgusu ve yaşanan olaylar silsilesi, doğuştan zihinsel engelli ve düşük IQ’lu birey olan Charly’nin deneysel amaçlı yapılan bir ameliyatla dehaya dönüşmesi üzerine kuruldu. Başrol oyuncusunun ameliyat öncesi ve sonrası dünyaya bakış açıları ile her iki süreçte çevresinin ona karşı yaklaşımını resmeden oyunda aynı zamanda Amerikan toplumundaki zihinsel becerilerden yoksun bireylere karşı toplumsal duyarlılığın yetersizliği de eleştirildi.

Yaklaşık 2 saat süren oyun sonrasında kısa bir konuşma yapan Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulkuddüs Bingöl, oyunun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.