AnasayfaArtvin'den HaberlerAÇÜ MERKEZ KÜTÜPHANESİ HİZMETE AÇILDI

AÇÜ MERKEZ KÜTÜPHANESİ HİZMETE AÇILDI

AÇÜ MERKEZ KÜTÜPHANESİ HİZMETE AÇILDI

Artvin Çoruh Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 608 kişilik oturma kapasitesi ve 4200 metrekarelik iç hacmi ile Merkez Yerleşkesinde hizmete açıldı. 

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Çoruh Üniversitesi Merkez Kütüphanesi 608 kişilik oturma kapasitesi ve 4200 metrekarelik iç hacmi ile Merkez Yerleşkesinde hizmete açıldı.

AÇÜ Merkez Kütüphanesinde zaman ve mekan açısından erişimi kolaylaştıran elektronik kaynaklara ağırlık verildi. Merkez Kütüphanede, personel ve öğrencilerin 7/24 herhangi bir mekandan erişebilecekleri 39 online veritabanı aracılığı ile 53492 elektronik dergi, 4.163.792 elektronik kitap, 4.151.418 uluslararası tez, 100’ün üzerinde ülkeden 3597 gazete ve 3894 popüler dergi bulunmaktadır. Bu elektronik kaynaklara bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar aracılığıyla ulaşmak mümkündür. Bunun yanında 30 adet farklı dil öğrenimine olanak veren online yazılım programına da aynı şekilde erişim mümkündür.

Üniversite Merkez Kütüphanesinde; Akademik yayın performansını arttırmada etkin olarak kullanılan ISI Web of Science, Scopus gibi atıf indekslerine, Mendeley ve Endnote gibi akademik yayın süreçlerini kolaylaştıran araçlara ve Turnitin ve Ithenticate gibi intihal kontrolü sağlayan yazılımlara erişim bulunmaktadır.  Basılı yayın sayısı 2018 yılı itibari ile 37576’ye ulaşmıştır.  CD, DVD gibi kitap dışı materyal sayısı ise 92’dir.

Bunların yanında kullanıcıların daha işlevsel ve ergonomik bir ortamda çalışmalarını sağlamak amacıyla elektronik bilgi kaynaklarını kullanabilecekleri, veritabanı ve yazılım eğitimlerinin yapılabileceği, aynı zamanda tüm bilgisayarların masa içerisine gömülerek dakikalar içerisinde konferans ve sunumların gerçekleştirilebileceği, görsel ve işitsel sunumların yapılabileceği donanımların da hazır bulunduğu dönüştürülebilir “çok amaçlı konferans salonu” yer almaktadır.

Kullanıcıların kendi kendine kitap ödünç ve iade işlemlerini gerçekleştirebileceği Self-Check Cihazları ve elektronik katalog tarama kullanımı ile zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmiştir.  Üniversitemiz bünyesinde hazırlanan tezleri içeren ve uzun süreli tez çalışmaları için dizayn edilmiş izole bir tez çalışma alanı bulunmaktadır.

Bütün bunların yanında kütüphane kaynakları haricinde ihtiyaç duyulduğunda TÜBESS ve KITS sistemi aracılığı ile ülkemizdeki diğer kütüphanelerden de araştırmacıların bilgi ve araştırma yönündeki ihtiyaçları karşılanabilmektedir.

Sadece bilgiye erişim alanında değil, Üniversitemize ait üretilen bilgiyi sunma konusunda da çalışmalarına devam eden Merkez Kütüphanemizde açık erişim sistemi ile Üniversitemizde üretilmiş olan yayınların elektronik arşivinin altyapısı oluşturulmuş ve Dspace Açık Erişim sistemi ile hizmete sunulmuştur. Bunun yanında ülkemiz elektronik bilgi kaynakları konusunda da söz sahibi olan Merkez Kütüphanesi bünyesinde ANKOS Britannica Online, ISI Web of Knowledge – Journal Citation Reports ve Institute of Physics veritabanlarının Türkiye temsilciliği de bulunmaktadır.

Üniversite Merkez Kütüphanesi tarafından TÜBİTAK EKUAL, ANKOS, UNAK gibi organizasyonlar aracılığı ile diğer kurumlarla da birçok ulusal işbirliği çalışmalar yürütülmekte, bu kurumlar üzerinden ICOLC, SPARC, SELL, UKSG, DOAJ, ve COUNTER gibi uluslararası organizasyonlarla temaslar sürdürülmektedir.

Merkez Kütüphanesinin hizmet saatleri aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

Hafta içi:                                                     08:30 – 21:00

Hafta sonu (Cumartesi – Pazar):             10:00 – 18:00

Merkez Kütüphanede Engelli Kullanıcılara Dönük Bazı Hizmet ve Uygulamalar

Estetik yapısı, modern ve kapsamlı donanımı ile ön plana çıkan Üniversitemiz Merkez Kütüphanesi engelli kullanıcıların kütüphane imkanlarından daha rahat yararlanabilmeleri için bazı özel hizmet ve uygulamaları da içerisinde barındırmaktadır. Görme, işitme ve fiziksel engelli kullanıcılara yönelik ayrıca tasarlanmış olan bu uygulamalar sayesinde öğrenciler kütüphanenin sağladığı imkanlara herhangi bir engele takılmadan rahatlıkla erişebilmektedirler.

Engelli öğrencilere yönelik hizmetlerin sağlanması ve koordine edilmesi amacıyla engelli birimine sahip olan Merkez Kütüphanede bu uygulamalara; kitap ödünç alınıp verilmesini sağlayan ve engelli öğrenciler için ayrıca tasarlanmış “self-check” cihazı, işitme engellilere yönelik hazırlanmış işaret dillerinin kullanıldığı kılavuzlar ve bilgisayarlar, sanal gezinti videosu, görme engellilere yönelik zemine entegre duyumsanabilir alanlar ve yönlendirmeler, engelli kullanıcılar için özel tasarlanmış asansör dizaynı, akustik ses kayıt ve okuma kabini, görme engellilerin kullanımına hazır halde bulunan özel bilgisayar donanımları ve monitörler, taşınabilir kitap okuma makinesi ve fiziksel engelli kullanıcılar için “tarama terminali” örnek gösterilebilir.