AnasayfaArtvin'den HaberlerAÇÜ, ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ.

AÇÜ, ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ.

AÇÜ, ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ İLK MEZUNLARINI VERDİ.

 

AÇÜ’de ilk kez bu yıl hayata geçirilen AÇÜ Çocuk Üniversitesi’nin mezuniyet töreni, gerçekleştirildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-AÇÜ’de ilk kez bu yıl hayata geçirilen AÇÜ Çocuk Üniversitesi’nin mezuniyet töreni, gerçekleştirildi.

AÇÜ Nihat Gökyiğit Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törene Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Peker ve Genel Sekreteri Mustafa Ünver Sabuncu ile akademisyenler, öğrenciler ve öğrenci aileleri katıldı.

Törende bir konuşma gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Üniversitemiz Psikolojik Danışma ve Rehberlik Uygulama ve Araştırma Merkezince organize edilen Çocuk Üniversitesi ile Artvin’deki çocukları üniversite ortamı ile tanıştırarak, eğitim, bilim ve sanat hizmetlerine erişiminde çocuklara eşit fırsatlar sunmak istediklerini ve çocukların bilgi, beceri ve farkındalıklarını artırmayı amaçladıklarını ifade etti. Bu projenin çocuklara üniversite ile etkileşim içerisinde, uygulayarak ve eğlenerek, bilimsel ve eleştirel düşünme, soru sorma, merak duyma gibi temel eğitim becerilerini kazandırmayı ve genç öğrencileri bilimin eğlenceli yüzü ile tanıştırmayı hedeflediğini dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki, önümüzdeki yıllarda daha kapsamlı içeriklerle Çocuk Üniversitesi projesinin hayata geçirilerek gençlere bilim ve eğitim hizmetlerinin sunulmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. Rektör Prof. Dr. Fahrettin Tilki, mezun olan öğrencilere yeni eğitim öğretim yılında başarılar diledi.

Çocuk Üniversitesinde ders veren öğretim üyeleri Doç. Dr. Halil Akıncı, Yrd. Doç. Dr. Mehmet Demiralay, Yrd. Doç. Dr. Ertuğrul Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Emrah Peşman ve Yrd. Doç. Dr. Zeynep Temiz’e teşekkür belgeleri Rektörümüz Prof. Dr. Fahrettin Tilki tarafından verildi. Mezun öğrencilere diplomalarının verilmesinin akabinde mezuniyet pastası kesimi ile tören tamamlandı.

5 gün süren Çocuk Üniversitesinde, “Canlılar dünyası ve yiyeceklerimizde neler var”, “Bilimin eğlenceli yanı”, “Dünyaya farklı bakış: Haritalar”, “Vücudumuz nasıl çalışır?” gibi konularda dersler verildi. Yaşları 9-12 arasında değişen 42 öğrencinin dahil olduğu proje kapsamında, öğrencilerin derslerin yanı sıra “tırmanma, bowling ve zipline” gibi sosyal ve sportif etkinliklerde yer almaları sağlandı.