AnasayfaArtvin'den Haberler14 MART HOPA’NİNKURTULUŞ GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

14 MART HOPA’NİNKURTULUŞ GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

14 MART HOPA’NİNKURTULUŞ GÜNÜ TÖRENLERLE KUTLANDI

Hopa’nın 99’ uncu kurtuluş günü çeşitli etkinliklerle kutlandı

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa’nin99’uncu kurtuluş günü çeşitli etkinliliklerle kutlandı. İlk Tören Belediye parkında bulunan Atatürk heykeline Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez ve Belediye Başkanı Nedim Cihan’ın çelenk koyması ile başladı

Daha sonra Hopa Festival Arena’da devam eden kutlamalar Saygı duruşu yapılması ve ardından İstiklal Marşının okunması ile başladı.  Hopa Kaymakamı Ferit Görükmez ve Belediye Başkanı Nedim Cihan’ın halkın ve öğrencilerin Bayramını kutlaması ile devam etti. Buradaki törene, Kaymakam Ferit Görükmez, Belediye Başkanı Nedim Cihan, Garnizon Komutanı Piyade Üsteğmen Erkan Erol, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cafer Döne, Kurum müdürleri, Siyasi parti ilçe başkanları, gaziler, muhtarlar ve vatandaşlar ve öğrenciler katıldılar.

Törende günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Belediye Başkanı Nedim Cihan yaptı. Başkan Cihan konuşmasın da şunları söyledi: “Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon komutanım, değerli katılımcılar, Sevgili Hopalı hemşerilerim, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

Bugün İlçemizin Kurtuluşu’nun 99’uncu yılı münasebetiyle burada toplanmış bulunmaktayız. Hopa’nın düşman işgalinden kurtuluş Bayramına hepiniz Hoş geldiniz. Bugün geçmişle geleceğin buluşma ve tanışma günüdür.

Tarih bu milleti dirilten en önemli ilham kaynağıdır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları,1915’te Rusya’ya yardıma gelen Fransa, İtalya, İngiliz ordularını Çanakkale Boğazına gömerek, büyük bir zafere imza atmışlardır.

Yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları 1916-1917 ve 1918’te Doğu Kafkas ve Suriye-Filistin cephelerinde savaşmış ve düşmanı püskürtmeyi başarmıştır. Savaşlarla dolu kanlı ve şanlı tarihimiz 1919-1923 yılları arasında kurtuluş savaşına girerek çok önemli bir zafere imza atmıştır. Ecdadımızın kanları ile sulanmış bu vatan toprakları, savaşlarla dolu yılları, Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusunu art irmiştir.

19 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyetini kurarak yeni bir sayfa açan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları, Türkün gücünü tüm Dünya’ya göstermiştir. Burada önemli olan tarihin derinliklerine gidebilmek, o yıllara yaşanan acıları anlayabilmek ve bu acılardan ders çıkarabilmektir.

O gün bizlere bu acıları yaşatan küresel güçler 99 yıllık süre zarfında boş durmamış, insanlarımızın huzurunu bozmak için akla hayale gelmeyen yöntemlerle günümüzde bile bizi birbirimize düşürmek için uğraşıyor, Dünya sahnesinden silebilmek için çaba sarf ediyorlar.

Bunun en yakin örneğinden biri olan 15 Temmuz darbe girişimidir. Ülkemizin yaşadığı bu alçak darbe girişiminde, başta Milletimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşu sayesinde bu güzel ülkemiz hain Fetö Terör örgütünün ve üst akıllarının sinsi planlarını bozmuştur. Milletimiz istiklal ve milli mücadele örneği göstermiştir. Bu mücadelede siyasi parti liderlerine birlik ve beraberlik örneği gösterdikleri için sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dik ve kararlı duruşu, tüm yurda dağılarak demokrasi nöbetleri tutmamızı sağlamıştır. Bu nöbetlerde özellikle Hopa haklinin göstermiş oldukları birlik ve beraberlik takdire şayandır.

Bu tarihi günleri dersler çıkararak yâd etmeli, daha güçlü bir Türkiye ile bizler o kötü günlerin izlerini silip, top yekûn güçlü olmak zorundayız. Birbirimize kenetlenmek önce ülkemizi güçlü, insanimizi mutlu, yarına güvenle bakabilen bireyler yetiştirmeliyiz.  Yarınlar için çalışmalıyız, üretmeliyiz, geçmişimizden ders alarak, gençlerimizi eğitip yeni Dünya’ya çok daha zeki ve çalışkan bir toplum olarak tarihteki yerimizi almak zorundayız.

Ülkemiz ve İlçemiz için son derece anlamlı olan bu tarihi günde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Silah arkadaşları olmak üzere, Tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmetle ve saygıyla anıyorum.

Hopa’da ve Ülkemizin değişik şehirlerinde yaşayan tüm Hopa’li hemşerilerimizin kurtuluş bayramını en içten dileklerimle kutlar, sevgi saygılarımı sunarım” dedi.

Daha sonra Gaziler adına, Hopa Gaziler Derneği Başkanı Şükrü Akbiyik bir konuşma yaptı. Akbiyik konuşmasında “Milli benliğimizin, var oluşla yok oluş arasındaki mesafenin bize gerçek özgürlüğü veren, bağımsızlığımızı bütün benliğimize işleyen, bizi biz yapan, bizi bu toprakları bize kutsal emanet olarak bırakan şehitlerimizin adidir. Burada vatan topraklarını kanıyla sulayan, bu toprakları bize vatan yapan, bu toprakların gerçek sahipleri, büyük ecdadımızı minnet ve şükranla yâd ediyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşları ve tüm şehitlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhları şad olsun.

Sevgili Hopalilar, biz bir ülkenin oluşumundan Dumlupınar’dan, Çanakkale’den, Kıbrıs’ta bedel ödemiş nesillerin torunlarıyız. Kurtuluş gününüzü kutluyorum” dedi.

Konuşmaların ardından öğrenciler şiirler okudular. Daha sonra İlçede İlkokul, Ortaokul ve Lise ve dengi okullarda okuyan öğrenciler arasında düzenlenen Resim-Şiir ve Kompozisyon dalında yarişmalarinda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Kutlama Töreni Hüsnü Ciner İlkokulu Folklar ekibinin halk oyunları gösterileri ile sona erdi.