AnasayfaArtvin'den Haberler13. KEMALPAŞA HALK FESTİVALİ SONA ERDİ.

13. KEMALPAŞA HALK FESTİVALİ SONA ERDİ.

13. KEMALPAŞA HALK FESTİVALİ SONA ERDİ.

 

 “ADALET İÇİN YENİDEN BİR ARADAYIZ”

Bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Kemalpaşa Halk Festivali her yıl olduğu gibi coşkuyla başladı. Kemalpaşalılar; demokrasi, laiklik ve adalet için bir araya geldi

Hayati Akbaş

HOPA-Artvin, Hopa’da her yıl düzenlenen Kemalpaşa Halk Festivali’nin 13’üncüsü, 11 Ağustos’ta coşkuyla başladı. Kemalpaşa’da çocukların “Bu memleket bizim” pankartıyla yaptığı yürüyüşle başlayan festival, akşam saatlerinde konserle devam etti.

Kemalpaşa Halkevi Başkanı Nurcan Altunkaya açılış konuşmasında “Her sene daha da büyüyerek yaptığımız festivalimizde bu sene demokrasi, laiklik ve adalet için yeniden bir aradayız. Bu festivali holding sahibi para babaların sponsorluğunda  değil tamamen Hopa ve Kemalpaşa halkının destekleriyle dayanışmasıyla yapıyoruz ”dedi.

Daha sonra Hopa Halkevi Müzik Topluluğu marşlarla sahne alırken çocuk korosu şarkılarını kardeşlik ve barış için söyledi. Çocukların “Gargameller yenilecek, şirinler kazanacak” pankartları festival katılımcıları tarafından alkışlarla karşılandı. Festival Ercan Aydın ve Tanju Topal’ın sahne almasının ardından sona erdi.

Akşam programında ise Halkevi Kadın Korosu, Grup Ursa (Gürcistan), Tolga Sağ ve Niyazi Koyuncu festival alanını dolduran binlerce kişiyi şarkılarıyla coşturdular..

Kemalpaşa Halk Festivali’nin 2. günü:  “Şarkılarımız katledilen kadınlar için”

Kemalpaşa Halk Festivali’nin 2. gününde Kemalpaşa Halkevi kadın Korosu sahne alarak şarkılarını katledilen kadınlar için söyledi

“Demokrasi, laiklik ve adalet” sloganıyla bu yıl 13.’sü yapılan Kemalpaşa Halk Festivali’nin 2. günü  CHP İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner ve Sendika.Org yazarı Ferda Koç’un katılımıyla gerçekleştirilen “Halkın meşru iktidarını nasıl oluşturacağız?” başlıklı panelle başladı. Konuşmacıların sunumlarının ardından forum kısmına geçildi. Soruların ardından panel sona erdi.

Festivalin ikinci gününde ilk olarak sahneye Kemalpaşa Halkevi Kadın Korosu çıktı. Kadınlar şarkılarını katledilen kadınlar için söyledi. Festival Tolga Sağ’ın türküleriyle devam ederken son olarak sahneye çıkan Niyazi Koyuncu’nun şarkılarıyla horona duruldu.

Festivalin son gününde Kemalpaşa yine konuklarına ev sahipliği yaptı. Kemalpaşa Halkevi Çocuk Modern Dans ekibi, Erdem Akın ve Yeni Türkü festivalin son gününe damga vuran sanatçılar oldu.

Festival 2018 yılında buluşma temennisi ardından sona erdi..