AnasayfaArtvin'den HaberlerYUSUFELİ YENİ YERLEŞİM YERİ ALT YAPI ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

YUSUFELİ YENİ YERLEŞİM YERİ ALT YAPI ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

YUSUFELİ YENİ YERLEŞİM YERİ ALT YAPI ÇALIŞMALARI TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

 

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Tarafından Yapımı Devam Eden Yusufeli Yeni Yerleşim Yeri İçin Alt Yapı Çalışmaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Hayati Akbaş

YUSUFELİ-Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Yusufeli Barajı nedeniyle suları altında kalacak Yusufeli ilçesinin taşınacağı yeni yeri için alt yapı çalışmalarının 2 kısım inşaatı yapımı sözleşmesi imzalandı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde yapımı tamamlandığında 270 metre yüksekliğiyle Türkiye’nin birinci, Dünya’nın üçüncü en yüksek kemer barajı olacak Yusufeli Barajı ve HES’in çalışmaları devam ediyor.  Barajın temeli 26 Şubat 2013 tarihinde atılarak çalışmalar başlamıştı.

Tamamlandığında ülke ekonomisine yılda yaklaşık 450 milyon liralık katkı sağlaması hedeflenen Yusufeli Barajı ve HES’in göl alanı içerisinde kalacak Yusufeli ilçe merkezinin taşınacağı yerleşim yeri altyapı çalışmalarına ise Temmuz 2015’te başlandı.

Genel altyapı işleri kapsamında 19 kilometre temel trafik yolu, 6 kilometre beton kilit parke kaplamalı yaya yolu, yol ve adaların tesviyesi için 7 milyon metreküp kazı ve 1,2 milyon metreküp dolgu, 13 kilometre kanalizasyon hattı, 12 kilometre yağmur suyu hattı, 14 kilometre içme suyu hattı, 4 içme suyu deposu, 2,5 kilometre uzunluğunda kutu menfez, elektrik ve Telekom altyapı işleri ile 1,5 milyon metreküp dolgu barajı ve baraj arkası dolgusu bulunuyor.

Bu kapsamda DSİ Çoruh Projeleri 26. Bölge Müdürlüğünce Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri Altyapı Çalışmaları 2 Kısım İnşaatı Yapım İşinin sözleşmesi imzalandı.

Söz konusu iş kapsamında 6 250 000 metreküp kazı, 2 000 metreküp betonarme betonu, 1 000 metreküp beton, 47 900 metreküp taş duvar, 20 000 metreküp riprap ve proje işleri sürdürecek. İşin süresi ise 365 gün olarak belirtildi.