AnasayfaArtvin'den HaberlerTURİSTLERİN UĞRAK YERİ OKUMUŞLAR KÖYÜ

TURİSTLERİN UĞRAK YERİ OKUMUŞLAR KÖYÜ

TURİSTLERİN UĞRAK YERİ OKUMUŞLAR KÖYÜ

 

Eski adı Boselt Olan Okumuşlar Köyü Sit Alanı Ziyaretçilerin İlgisini Çekiyor

Hayati Akbaş

ARTVİN-Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en gözde kentleri arasında yer alan turizm cenneti ilimiz Artvin’de, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline gelen Okumuşlar Köyü Sit Alanı ziyaretçileri ilgisini çekmeye devam ediyor.

Artvin Valiliği de ilimiz Artvin’i profesyonel anlamda tanıtmaya devam ediyor. “Turizm Portalı” adı altında Artvin ve ilçelerindeki doğa harikası yerleri tanıtan Artvin Valiliği Okumuşlar Köyü Sit Alanı hakkında bir dizi açıklamalara yer verdi.

Yapılan açıklamada, “Eski adı Boselt olan Okumuşlar Köyü Artvin merkezine bağlı bir köydür. Köyde bir adet kale ve bir adet kilise bulunmaktadır. Şarbiyet şehri denen eski bir şehir kalıntısı vardır. Burası Artvin Merkezde Ağıllar ve Okumuşlar köyü arasında bir mezrada bulunan manastır topluluğudur. Manastırda yemekhane, bir kilise kalıntısı, iki şapel ve muhtemelen çok sayıda yapı kalıntıları vardır.

Yakınında Boselt ve Ustemel adı verilen, birinin kale diğerinin ise gözetleme kulesi olduğu düşünülen yapılar bulunmaktadır. Sit alanı olarak 1996 yılında tescil işlemi yapılmıştır. 1999 yılına kadar bu bölgede ve yakınındaki Şakurada tekrar araştırma çalışmaları yapılmıştır. Sonuçta yapı dönemi 3. dönem olarak saptanabilmiştir. En erken yapı dönemi de 9. Yy’in ortaları ya da ikinci yarısı denebilir. Böylece eski bir el yazmasında adı geçen Şatberdi Manastırının dönemine uymaktadır. Ayrıca konumu, plan tipi, yapım özellikleri, duvar tekniği gibi mimari verilerde o dönemi bize vermektedir. Bu nedenle bu yapının; o dönemki (Şarbet)  Şarbiyet şehrini de göz önüne alarak uzun bir süredir aranan Şatberdi Manastırı olabileceği düşünülmektedir” ifadelerine yer verildi.