AnasayfaArtvin'den HaberlerKARADENİZ VE EGE’NİN ŞAMPİYON BOĞALARI KARŞI KARŞIYA GELİYOR

KARADENİZ VE EGE’NİN ŞAMPİYON BOĞALARI KARŞI KARŞIYA GELİYOR

KARADENİZ VE EGE’NİN ŞAMPİYON BOĞALARI KARŞI KARŞIYA GELİYOR

 

Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda, Karadeniz ve Ege Bölgeleri’ndeki illerden getirilecek boğalar bu yıl ilk kez düzenlenecek.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in Kafkasör Yaylası’nda, Karadeniz ve Ege Bölgeleri’ndeki illerden getirilecek boğalar bu yıl ilk kez düzenlenecek Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonası’nda arenaya çıkacak. Yaylada sahiplerinin kampa aldığı Karadeniz Bölgesi’ndeki boğalar yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılıyor, özel besinlerle şampiyonaya hazırlanıyor.

Kafkasör Yaylası’nda 200 yıldır yaşatılan boğa güreşleri geleneği bu yıl ilk kez Türkiye Şampiyonasına dönüştürüldü. Boğacılar Spor Kulübü tarafından düzenlenen ve Artvin, Rize, Muğla, Aydın ve Erzurum illerinden getirilecek 430 ile 900 kilogram arasındaki 44 boğanın katılacağı Türkiye Şampiyonası, 13 Ağustos tarihinde Artvin’in Kafkasör Yaylasında düzenlenecek. 5 kategoride yapılacak güreşler için yaylada kampa giren boğa ve sahipleri hazırlıklara başladı. Sabah yürüyüş ve koşu ile spor yaptırılan boğalar pekmez, üzüm kurusu, arpa, yumurta, mısır gibi özel ürünlerle besleniyor.

“Bizim Boğalar Daha İddialı”

30 yıldır boğa bakıcılığı yapan 62 yaşındaki Hilmi Aydın, 750 kilo ağırlığındaki ‘Kadir Ağa’ adlı boğasını güreşlere hazırlıyor. Boğasına sabah ve akşam düzenli antrenman yaptırdığını anlatan Hilmi Aydın, “Otun ve arpanın en iyisi ile besliyoruz. Sporu yapınca güreşe hazır hale geliyor. Dillilerle anlaşmak zor ama dilsizlerle anlaşmak kolay. Onu çok seviyorum ve iyi anlaşıyoruz” dedi. Artvin yöresinin boğalarının mükemmel olduğunu ifade eden Aydın, “Ege bölgesinin boğaları da iyidir ama buraya gelip en az bir yıl kalmaları lazım. Buranın havasına suyuna alışması lazım” dedi ve kendi boğalarının daha iddialı olduğunu söyledi.

“Çocuklarımızdan Daha İyi Bakıyoruz”

800 kilo ağırlığındaki ‘Kara’ ile 700 kilo ağırlığındaki ‘Muhteşem’ adlı boğalarını güreşe hazırlayan Erkan Torun da Ege’deki boğalara nazaran kendi boğalarının daha güçlü olduğunu belirterek “Onlardan daha iyi dereceler alacağımıza inanıyoruz.  Üst düzey bir sporcu nasıl hazırlık yapıyorsa, bizim boğalarımızda aynı hazırlığı yapıyor. Tüm kültürfizik hareketlerini yapıyor. Evde çocukların yemediği şeyleri bile bunlara yediriyoruz. Boğalara çocuğumuza bakar gibi çok iyi bakıyoruz” dedi.

“Karadeniz Ve Ege’nin Boğaları Kapışacak”

Organizasyonla 200 yıllık bir geleneğin yaşatılmasının amaçlandığını anlatan Boğacılar Spor Kulübü Başkanı Haluk Koçer, “44 boğanın kıyasıya güreşini izleyeceğiz. Şampiyonada birinci olan boğa Türkiye şampiyonu olacak. Karadeniz ile Ege’nin kapışması olacak ama bu dostluk havasında geçecek. Birincilikten daha ziyade boğa sevdalılarının kaynaşmasını hedefliyoruz” dedi ve herkesi 13 Ağustos tarihinde yapılacak Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonasına davet etti.

Ödüller Belirlendi

Bu arada organizatör Mahir Gülseçgin de son hazırlıkların yapıldığını belirterek Türkiye Boğa Güreşi Şampiyonasının ödüllerinin belirlendiği açıkladı. Buna göre 5 kategoride yapılacak güreşlerde dereceye gireceklere Baş kategorisinde 12 bin lira, Başaltı’da 10 bin lira, Büyük Orta’da 8 bin lira, Küçük Orta’da 6 bin lira ve Ayak kategorisinde 5 bin lira para ödülü verilecek.