AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA’DA SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ 102. YIL DÖNUMÜNDE ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ.

HOPA’DA SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ 102. YIL DÖNUMÜNDE ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ.

HOPA’DA SARIKAMIŞ ŞEHİTLERİNİ 102. YIL DÖNUMÜNDE ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ.

Hopa Kaymakamlık binası önünden başlayarak sahil boyunca festival alanına kadar yapılan şehitleri anma yürüyüşü programı yapıldı.

Hayati Akbaş

HOPA-Hopa Kaymakamlık binası önünden başlayarak sahil boyunca festival alanına kadar yapılan şehitleri anma yürüyüşü programı yapıldı.

15 Temmuz Demokrasi şehitleri parkı önünde Sarıkamış şehitleri adına ve vatan uğruna şehit olanlara dualar edildi.

Birinci Dünya Savaşı’nın en zor safhalarından biri olan Sarıkamış’ta 90 bin askerimiz donarak inançları ve vatanları uğruna canlarını seve seve feda etti. Sarıkamış’ta şehit düşen askerlerimizin bu eşsiz yiğitlik destanı, büyük bir fedakârlık ve kahramanlık örneği olmanın yanında, gelecek kuşaklar için de birlik ve kardeşlik örneğidir. Bizler, Sarıkamış şehitlerimizin bu fedakârlığını asla ve asla unutmayacak, şehitlerimizin uğruna canlarını verdikleri değerleri her zaman koruyup ve yaşatacağız.

Sarıkamış’ın Harekâtı Türk toplumunu her kesimini derinden etkileyen acı bir hatıranın olduğunu belirten Başkan Cihan mesajında; “Sarıkamış Harekatı, zor hava şartlarına aldırmadan vatanları için donarak can veren 90 bin askerimizin şahadete erdikleri bir hadise olarak hafızalarımıza kazınmıştır.

Bu harekât bizlere Mehmetçiğin vatanı için her koşulda gözünü kırpmadan mücadeleye hazır olduğunu ve canını seve seve verebileceğini bir kez daha göstermiştir. Memleketin dört bir yanından gelen bu kahraman askerlerimiz olabilecek en zor koşullarla karşı karşıya kalmalarına rağmen tereddüt etmeden vatan için mücadele etmişlerdir.

Bizlerde bu mücadelenin kutsallığı ve kahraman askerlerimizin cesareti ile bu fedakârlığın bilincinde olarak onların izinde birlik ve beraberlik içerisinde vatan için her koşulda çalışmaya devam ediyoruz.

Bu vesileyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Sarıkamış’ta ve yurdun her köşesinde kahramanlık örneği göstererek adını tarihe yazdıran tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor şükran ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad mekanınız cennet olsun”.