AnasayfaArtvin'den HaberlerHOPA KAYMAKAMI ÖZKAN, ESENKIYI KÖYÜ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

HOPA KAYMAKAMI ÖZKAN, ESENKIYI KÖYÜ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

HOPA KAYMAKAMI ÖZKAN, ESENKIYI KÖYÜ’NDE İNCELEMELERDE BULUNDU

1-5

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Esenkıyı Köyü’nde Yapımına Başlanan Ahşap Konaklama ve Yöresel Ürünler Satış Tesissisinde İncelemelerde bulundu.

HOPA-Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan, Esenkıyı Köyü’nde Yapımına Başlanan Ahşap Konaklama ve Yöresel Ürünler Satış Tesissisinde İncelemelerde bulundu.

Hopa Kaymakamı Mehmet Ali Özkan incelemeler sırasında yaptığı açıklamada; “İlçemiz Hopa Köylere Hizmet Götürme Birliği ile DOKA ( Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) ortak yürütülen Esenkıyı Köyü ahşap konaklama ve yöresel ürünler satış tesisi alt yapı inşaatı başlamıştır. Yöresel ürünlerin de sergileneceği satış reyonları ve 24 Yataklı konaklama tesisinin 2017 yılı Mart ayında hizmete açılması planlanmakta olup, buradan elde edilecek gelirlerle Esenkıyı Köyü ve İlçemize bağlı diğer köylerin sorunlarının giderilmesi için kullanılacaktır” dedi.

Mülkiyeti Esenkıyı Köyüne ait taşınmaz üzerine yapılacak tesis için Esenkıyı Köyü Muhtarlığı ile yapılan protokol yapıldı. Esenkıyı Köyü – Köy içi Mevkii 191 ada 3 parsel 1725,62 metrekarelik taşınmazın Hopa Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Protokol içeriği Kiralanması Hk. Esenkıyı Köyü İhtiyar Meclisi 25 Mayıs 2015 tarihinde gündemi görüşmek ve değerlendirmek üzere Muhtar Yaşar Papila ‘ nın başkanlığında üyeler Necmettin Fitoz, Kenan Fırıncı, Hüseyin Avni Soydan ve Mehmet Çep’ in katılımıyla toplandı.

Yapılan toplantıda şu ifadelere yer verildi: “Köyümüzün turizm ve sosyal-ekonomik inkişafına katkılar oluşturmak amacıyla yönelik atıl- pasif durumdaki taşınmazın değerlendirilerek köy tüzel kişiliğimize, köy halkına gelirler temin etmek, işsizliğimize istihdam sağlamak, hayata geçirmek istediğimiz çok amaçlı hizmet binası köy konağının yapılması gibi projelerin öncelikle hayata geçirilmesi için Esenkıyı Köyü Aşağı Mahalle merkez mevkii 191 ada 3 parsel, 1725, 62 m2’ lik cins tescili tarla tescili taşınmazın yöresel ürünlerin teşhir dükkanları ve konaklama tesisleri için Hopa kaymakamlığı Köylere Hizmet götürme Birliğine aşağıdaki şartlarla kiralanması ve ihtiyaç hasıl olması halinde ek protokolün oluşturulacağı bu bağlamda;

1- İş bu sözleşme 25.05.2015 – 25.05.2035 tarihleri arası 20 yıl süreli olacaktır( 02.05.2016 tarih ve 119 karar no’ lu ihtiyar heyeti kararı ile DOKA’ dan hibe alınabilmesi için sözleşme süresi 30 yıla çıkarılmıştır).

2- İnşaat işletme ruhsatları her türlü abonmanlıklar ve benzeri Hopa kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği adına olacaktır.

3- Yapılacak olan dükkânlardan emsal ( iki adedi veya iki dükkânın kirası Köy Tüzel kişiliğine olacaktır.

4- Tüm işletmecilikten hasıl olacak net gelirin % 15’ i Esenkıyı Köyü Muhtarlığımızın ilgili banka nezdindeki hesabına yatırılacaktır. Söz konusu işletmecilikten doğabilecek zarar ve olumsuzluklardan tüzel kişiliğimiz sorumluluk taşımayacaktır.

5- İşletmecilik süresinde istihdamdan köy tüzel kişiliğine % 30 kontenjan tanınacaktır.

6- Sözleşme sürecinde işletmenin el değiştirmesi satılması v.b. olgularda söz sahibi Esenkıyı Köyü Muhtarlığı olacaktır. Anlaşmalarla 3.kişilere satılması durumunda satış bedelini % 40’ ı köy tüzel kişiliğinin olacaktır.

7- Söz konusu taşınmaz üzerinde 100 m2’ lik çitf katlı çok amaçlı köy konağı kiralayan kurum birlik tarafından proje içerikli yapılacaktır.

8- İşletmeciliğin sonlandırılması durumunda tesisler Esenkıyı köyü Muhtarlığına devredilecektir.

9- Sözleşmenin uzatılması Esenkıyı Köyü Muhtarlığının tasarrufunda olacaktır.”

Söz konusu gündem Esenkıyı Köyü İhtiyar Meclisinin üye Necmettin Fitoz, Kenan Fırıncı, Mehmet Çep, Hüseyin Avni Soyden ve Köy Muhtarı Yaşar Papila Başkanlığında 25 Mayıs 2015 tarihli oturumda 110 karar numarası içeriği oy birliği ile kararlaştırıldı.

HAYATİ AKBAŞ

1-6 1-7 1-8 1-9 1-10