AnasayfaArtvin'den HaberlerETİ GÜMÜŞ’ÜİN ŞAVŞAT’TA MADEN ARAMASINA ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLDİ

ETİ GÜMÜŞ’ÜİN ŞAVŞAT’TA MADEN ARAMASINA ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLDİ

ETİ GÜMÜŞ’ÜİN ŞAVŞAT’TA MADEN ARAMASINA ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR KARARI VERİLDİ

 

Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Dere içi köyün mevkiindeki maden arama çalışması için ÇED süreci başlatılan projeye Artvin Valiliğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’in Şavşat ilçesine bağlı Dere içi köyün mevkiindeki maden arama çalışması için ÇED süreci başlatılan projeye Artvin Valiliğince “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verildi.

2011 yılında Kütahya Gümüşköy’de, siyanür havuzları yıkılan ve sonrasına toprağa karışan siyanür nedeniyle kanser hastalıklarını artmasına  ve pek çok hayvanın ölümüne neden olan Yıldızlar SSS Holding bünyesindeki Eti Gümüş A.Ş.’nin ÇED süreci Nisan 2017 tarihinde başlatılmıştı.

Artvin İl Çevre ve Şehircilik sitesinde yapılan duyuruda ” dosyayı PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince 201.201.424 Ruhsat Numaralı Sahada Maden Arama Sondaj Faaliyeti Projesi’ne Valiliğimizce “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararı verilmiştir” denildi.