a
Artvinli'ler Hizmet Vakfı
AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE KAR YAĞIŞI ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ.

ARTVİN’DE KAR YAĞIŞI ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ.

ARTVİN’DE KAR YAĞIŞI ÇOCUKLARI SEVİNDİRDİ.

Artvin’ e Lapa Lapa Kar Yağdı, Çocuklar Büyükler İle Birlikte Bayram Yaptılar

ARTVİN-Artvin son yılların en yağışlı kışlarından birini yaşıyor. Geçtiğimiz hafta sonu başlayan yoğun kar yağışı aralıklarla devam ediyor. Kar yağışı beraberinde bazı ilçelerde kar tatil haberlerini beraberinde getirirken, kar yağışını gören çocuklar büyükleriyle birlikte bayram yaptılar. Çocuklar bayram yaparlarken, Hopa Dağı ve Sahara Geçitleri geçit vermez hale geldi. Kar yağışı nedeniyle Artvin Merkez, Borçka ve Murgul ilçelerinde eğitim öğretime 8 Aralık Perşembe günü bir gün sureyle ara verilirken, aynı gün engelliler ile hamile bayanlar da idari izinli sayılacak.

Artvin’de kar yağışlı hava koşulları sürüyor. Geçtiğimiz hafta sonu başlayan ve aralıklarla devam eden kar yağışı etkisini göstermeye devam ediyor. 7 Aralık Çarşamba günü akşam saatlerinde önce Borçka ve Murgul’da başlayan kar yağışı Artvin Merkez’e de ulaştı. Lapa lapa şeklinde başlayan yağış kısa sürede hayatı felç etti. Borçka, Murgul ve Artvin Merkez’de ulaşım sorunları yaşanırken, şehir merkezinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Borçka ve Murgul ilçesinde yer yer 20 santimetreyi geçen kar kalınlığı ve etkili kar yağışı beraberinde kar tatilini de getirdi. Artvin Merkez, Borçka ve Murgul ilçesinde eğitim öğretime 8 Aralık Perşembe günü geçerli olmak üzere bir gün süreyle ara verildiği açıklandı.

7 Aralık Çarşamba günü akşam saatlerinde başlayan Artvin Merkez’deki kar yağışı çocukları sokaklara döktü. Kar yağışını fırsat bilen çocuklar, kar yağışının keyfine kartopu oynayarak, poşetlerle kayarak ve kardan adam yaparak vardılar. Bir yandan eğitim öğretime kar tatili haberini bekleyen çocuklar gecenin geç saatlerine kadar büyükleriyle birlikte sokaklardan ayrılmadılar. Lapa lapa yağan karın keyfine varan çocuklar, renkli görüntülerin ortaya çıkmasını sağladılar. Kimi çocuk henüz hayatlarına ilk kez kayacak olmanın keyfine varırken, kimi ise arkadaşları ile tren vagonu şeklinde birbirlerine tutunarak kaydılar. Çocukları kıskanan büyüklerin kar topu oynamaları ise akşamın başka renkli görüntüleriydi. Çocukların kar keyfi sırasında gözleri kulakları okulların tatil edildiğine dair verilecek haberde idi. Haberin gelmesinin ardından çocukların keyifleri iki katına çıktı.

Kar ulaşımı felç etti

Artvin’de kar yağışı bu sefer sahilden geldi. Hopa Dağı, Borçka ve Murgul’da hızlı ve kalın şekilde yağan yağış, kısa sürede yolları beyaza bürüdü. Kar yağışının etkili olması, yer yer trafiğin kesilmesine neden oldu. Araç sürücüleri Hopa Dağı, Artvin-Hopa karayolu ve Artvin-Borçka ve Borçka-Murgul istikametinde güçlükle seyrederlerken, Artvin-Ardahan karayolunda da trafik yer yer aksadı. Hopa Dağı Cankurtaran mevkiinde trafik yine güçlükle açık tutulabilir iken yüzlerce aracın yolda kaldıkları gözlendi.

Artvin’de kar yağışının etkisi devam ederken, Meteoroloji Müdürlüğü ise yağışın aralıklarla devam edeceğini açıkladı.

HAYATİ AKBAŞ