AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN’DE ÇİPLİ KİMLİK KARTINA YOĞUN İLGİ

ARTVİN’DE ÇİPLİ KİMLİK KARTINA YOĞUN İLGİ

ARTVİN’DE ÇİPLİ KİMLİK KARTINA YOĞUN İLGİ

 

Artvin’de, yeni kimlik kartı için başvuranların sayısı 25 bin 577 kişiyi buldu.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin’de, yeni kimlik kartı için başvuranların sayısı 25 bin 577 kişiyi buldu.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen ve bazı pilot illerde uygulamaya konulan “Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi” ile yeni kimlik kartlarının dağıtımı Artvin’de aralıksız devam ediyor.

Artvin Valisi Ömer Doğanay, yaptığı açıklamada, Türkiye’de pilot illerin başında gelen Artvin’de başvuruların alımına 17 Ekim 2016 tarihinde başladığını belirterek, nüfus cüzdanlarının yerini alacak çipli kimlik kartlarına vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Artvin’de bugüne kadar toplam 25 bin 577 kişinin yeni çipli kimlik kartı başvurusunda bulunduğunu belirten Vali Doğanay,” Merkezde 5 bin 644, Ardanuç’ta 2 bin 303, Arhavi’de 3 bin 676, Borçka’da 3 bin 170, Hopa’da 5 bin 12, Murgul’da bin 81, Şavşat’ta 2 bin 113 ve Yusufeli ilçemizde 2 bin 578 vatandaşımız nüfus müdürlüklerimize yeni çipli kimlik kartı başvurusunda bulundu. Nüfus müdürlüklerimizde personelimiz özverili ve gayretli çalışmalarını hafta sonu dahi sürüyor. Vatandaşlarımızın yoğun talepleri var. Herhangi bir aksaklığa meydan vermeden personellerimiz vatandaşımıza yardımcı oluyor. Vatandaşlarımızın elinde var olan nüfus cüzdanları, yeni kimlik kartları ile değiştirilinceye kadar geçerlidir.” diye konuştu.

-Mesai saatlerine hafta sonu düzenlemesi

İçişleri Bakanlığı yoğun ilgi nedeniyle nüfus müdürlüklerinin cumartesi-pazar çalışmasını kararlaştırdığını anımsatan Vali Doğanay,” Kimlik kartı başvurularındaki yoğunluğun azaltılması ve nüfus cüzdanını değiştirmek zorunda olanların, yeni kimlik kartı başvurularının hızlı bir şekilde karşılanması amacıyla, merkez ve ilçe nüfus müdürlüklerinin mesai saatleri yeniden düzenlendi. Yoğunluklar azalıncaya kadar mesai saatleri hafta içi saat 19.00’a kadar uzatıldı. Başvuruların cumartesi ve pazar günleri de saat 09.00-17.00 saatleri arasında alınmaya devam edilmesi kararlaştırıldı.” diye konuştu.