AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN FEN LİSESİ’NİN ÖĞRENCİLERİNE MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLENDİ

ARTVİN FEN LİSESİ’NİN ÖĞRENCİLERİNE MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLENDİ

ARTVİN FEN LİSESİ’NİN ÖĞRENCİLERİNE MEZUNİYET TÖRENİ DÜZENLENDİ

 

Artvin Fen Lisesi 12.Sınıf öğrencileri Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle mezun oldular.

Hayati Akbaş

ARTVİN-Artvin Fen Lisesi 12.Sınıf öğrencileri Artvin Çoruh Üniversitesi Ali Nihat Gökyiğit Kültür ve Gösteri Merkezi’nde düzenlenen törenle mezun oldular.

Düzenlenen törene Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Artvin Fen Lisesi Okul Müdürü Şehmuz Bulut, Müdür Yardımcısı Engin Köse, öğretmenler, okul aile birliği, öğrenci velileri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Birbirinden anlamlı etkinliklerin yer aldığı tören, Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Saygı Duruşu Ve İstiklal Marşı’nın ardından Okul Müdürü Şehmuz Bulut günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını yaptı.

Okul Müdürü Şehmuz Bulut, şair Rıza Aslan’ın “Bu Son Ders” adlı şiirini okuduktan sonra konuşmasına başladı.

Bulut, “Bugünün haklı gururunu yaşayan kalpleri, heyecanla çarpan siz değerli velilerimiz, öğrencilerimizi canı yürekten tebrik ediyorum. Değerli velilerimiz emanet olarak aldığımız değerli evlatlarınıza bir ebeveyn olarak bütün idarecilerin, öğretmenlerin ve personelin hizmet ederek onların kendinden emin, ne istediğini bilen, hedefleri için cesaretle hareket eden, bilgili, görgülü, yaşamı seven, yaşatmayı görev bilen,  sevgi dolu bireyler olarak yetiştirmenin ardından sizlere büyük bir mutluluk be heyecan içerisinde bu değerli emanetleri tekrar takdim ediyoruz” dedi.

Şehmuz konuşmasının devamında, “Değerli öğretmen arkadaşlarım bir anne ve baba şefkati ile kucaklayıp erdem ve bilgi ile donattığınız bir nesli daha bugün buradan uğurluyoruz. Onlara gösterdiğiniz kılavuzluk ve ilgi için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Sevgili gençler, okula ilk başladığınız günden bugüne değin eğitildiniz, bilgi ve erdemlerle donatıldınız bugün ise bir mezuniyet yaşıyorsunuz. Biliniz ki; her mezuniyet başka basamağın başlangıcıdır. Okul günleriniz okul anılarınıza dönüşecektir. Sizlere gelecekte başarıyla okulunuzu, bizleri, ailenizi en iyi şekilde temsil edeceğinizden hiç şüphemiz yoktur.

-Ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracaksınız

Sevgili gençler, sizden sahip olmanızı istediğim üç şey var; sağlığınız, mutluluğunuz, ahlaklı ve başarılı olmanızdır. Hızla değişen bu dünyada değişimi kavrayınız. Kavrayınız ki muasır medeniyetler seviyesine bizleri taşıyınız. Sizlerin dürüst adil iyi bir insan değer ve tutumlarına bağlı gelişmiş bir kişiliğe sahip, hoş görülü projeler üreten girişimci, yaratıcı, çok yönlü, bir birey olarak yetişmenizi arz ediyorum.

Değerli gençler bütün toplumların ve ulusların güvenceleri genç nesillerdir. Elbette bizim de bizlerin geleceği ve güvencesi sizlersiniz. Bu gerçeği Ulu Önder Atatürk, “ bütün umudum gençliktedir” diyerek ülkeyi ve bütün değerleri gençlere emanet etmiştir. İnanıyorum ki sizlerde umutları ve güveni boşa çıkarmayacak ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracaksınız. Buna bütün kalbimle inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Bulut konuşması, “Türkiye’nin geleceği için günün teknolojisini kullanarak bilgilerini beceri ile geliştirerek bilimsel çalışmalara yönelen, projeler yöneten, takım çalışmasına yatkın, girişimci, yaratıcı, çok yönlü düşünen sonuç kadar sürece de önem veren kendine güvenen yeteneklerinin bilincinden  ve insani değerlere sahip olan bireyler  yetiştirmek için var olan Artvin Fen Lisesi ilimizin en önemli eğitim kurumlarından birisidir. Dolayısıyla bugünün bizlere yakışık, düzeyi yüksek, mutlu bir gün olarak hepimizin anılarla yer almasını temenni ediyor, kıymetli vakitlerinizi ayırarak bu müstesna günde bizleri yalnız bırakmadığınız ve onurlandırdığınız için çok teşekkür ediyorum” diyerek sonlandırdı.

Artvin Fen Lisesi Okul Müdürü Şehmuz Bulut anlamlı veda konuşmasının ardından öğrenci velilerinden Ahmet Yıldız konuşmasını yaptı.

Yıldız konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Geleceğimizin mimarları, yarınlarımız, umudumuz, çocuklarımız sevgili öğrenciler, hem bizlerin hem de ülkemizin teminatı olan çocuklarımız, Artvin Fen Lisesi’nden mezun oluyorlar. Bazı şeyler vardır hayatımızda yaşamımızın bir parçasıdır. Ama biz  onların farkına varamayız ta ki elimizden uçup gideceğini kaybedeceğimizi anlayana kadar. Okul da öyledir. Ama yalnız okul değil içimizden bir şeyler de bitiyor. Üstüne bazen şarkı bazen de kopya yazdığımız sıralar,  geç kaldığımızda önünde ecel terleri döktüğümüz, birbirimizin resmini çizdiğimiz tahta, yazılılardaki o kaçamak fısıltılar, omuz omuza gülüp ağladığınız can gibi, tek yürek olduğunuz arkadaşlarınız öğretmenleriniz artık gitme vakti bu yolda yürüdüğünüz öğretmenlerinize ve emeği geçenlere binlerce teşekkürler.

Sevgili gençler hepimizin bir hedefi olmalı! Nerede olacağınızı bilmek istiyorsanız nereye gittiğinizi de bilmek zorundasınız. Bu nedenle kendinize doğru hedefler hazırlayın. Hedefe ulaşmada size yolunuzu aldığınız eğitim iradeniz, azim ve kararlığınız gösterecektir.  Önünüze bir sürü engel çıkacak ve asla yılmayacaksınız. Başarılı olmak adına engellere karşı dik duracaksınız.  Hayat sizin hayatınız olduğu üzere gerekli tedbirleri almak, sorunlarınıza çözüm aramak öncelikle sizin görevinizdir.

O kadar çok yol var ki hangisinden gideceğiniz nelerle karşılaşacağınız nasıl bir yaşam süreceğiniz yolun sonunu nasıl getireceğiniz hep size bağlı. Artık üzülmeyi de sevinmeyi de ayırt etmeyi öğrenmeyi biliniz.

Atatürk’e ve devrimleri rehberliğinde aydınlık yarınlara yürümeye devam edeceğiniz bu yolda yolunuz ve bahtınız açık olsun.”

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Orhan Bilgin de Yusuf Hayaloğlu’nun o unutulmaz “Git” adlı şiirini okuyarak anlamlı bir konuşma yaptı.

Bilgin konuşmasında; “Sevgili 99 AFL’liler, nasıl başlayıp nasıl bittiğini anlayamadığım bir sürenin sonuna geldik. Daha dün gibiydi tanışıklığımız. Oysa dostluğumuz bir ömre bedel. Bizler elimizden geldiğince sizleri geleceğe hazırlamak iyi bir üniversite de istediğiniz bölümü kazandırmak, başarılı ve mutlu huzurlu kalmanızı sağlayacak bilgiler, beceriler, alışkanlıklar edindirmeye çalıştık. Kişilikli olmanın ne kadar üstün bir değer olduğunu vermeye çalıştık. Sizleri geleceğimiz olduğunuz bilinciyle el ele gönül gönüle verdik. Birlikte ağladık birlikte güldük. Siz bizim hep diğer yarımız oldunuz. Gülüşünüzle ısındık, ağlayışınıza üzüldük. Üzüldüğünüzde başınızı koyacak bir omuz aradığınızda yanı başınızda olduk. Şiirlerde, öykülerde, romanlarda sanatın evrenselliğini güzelliğini yaşadık.  Her biriniz o okuduğunuz hikayenin kahramanı oldunuz. Sizinle güneşe yolculuk yaptık. Dünyanın çevresini ölçtük. Gün geldi bağlama sesi ile yanık bir türkü, gitar sesi ile hüzünlü bir şarkı olduk. Hep birlikte gökkuşağının yedi rengine aşık olduk. Siz bizim her sabahki gün aydınımız oldunuz. Biz sizden başarılı bir öğrenci olmanızın yanı sıra başarılı bir insan olmayı öğretmeye çalıştık. Sizlere bakınca bunda da başarılı olduğumuzu gördük.

-Sevgili canlarım öncelikle hedefleriniz olsun hedefleriniz asla küçük tutmayın!

Ağacın tepesine çıkmak istiyorsanız yıldızları hedef almalısınız. Bilginin en büyük güç olduğunu asla unutmayın. Bilgiye ulaştıkça gücünüz artacaktır. Hayatta en gerçek yol göstericinin bilim olduğunu bilim olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Her zaman yaptığımız gibi yüreğinizde sevgiye yer açın.

-İnsanı, doğayı, ülkemizi karşılıksız sevin

Sait Faik’in dediği gibi güzellik kurtaracak dünyayı bir insanı sevmekle başlayacak her şey. Sevgili 99 AFL’liler biz sizi karşılıksız sevdik! Ne iyi ettik! Siz bizim için can oldunuz. Sakın grileşmeyin hep beyaz kalın. Umut olun güç olun! Sakın ha yıkmayın kendinizi! Masun masun bakmayın bizlere gülen gözlerinize ihanet etmeyin. Zorluklar karşısında sakın karamsar olmayın. Yapmanız gerek tek şey doğru bilgiye ulaşmaktır. Biz sizlere yürekten inandık. Biliyoruz siz sevgisiniz, siz özgürlüksüzünüz, siz cesaret, umut, barış, başarı, onur.  Siz bu toprakların yetiştirdiği topraklar, siz güneşin çocuklarısınız.

Sizler bizim yarınlarımızsınız. Kendinizi ne kadar iyi yetiştirirseniz bu ülke için o kadar yararlı olursunuz. Biz sizleri bu ülkenin kurucusu Atatürk ve Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı onun gösterdiği hedefte yürüyecek olan bireyler olarak gönderiyoruz. Ve onun Avrupa’ya öğrenim görmeleri için gönderdiği öğrencilere seslendiği sözlerle son vermek istiyorum. Sizleri birer kıvılcım olarak gönderiyoruz. Alevler olarak geri geliniz.

Saygıdeğer velilerimiz,  bizlere bu ülkeye bu kadar güzel harika çocuklar yetiştirdiğiniz için sizlere de saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum.  Sevgili canlar sizi çok seviyoruz. Yolunuz açık olsun” dedi.

Bilgin’in konuşmasının ardından mezun öğrenciler adına 12 B sınıfı öğrencilerinden Zeynep Arslan konuşma yaptı.

Tören bayrak ve flama devir teslimi ile devam etti. Duygu dolu anların yaşandığı törende mezun olan öğrenciler “4. Yıllık slayt gösterisi” adı verdikleri slayt gösterisi ile unutulmayacak anlar yaşattılar.  Öğrencilerin slayt gösterisinin ardından öğrenciler müzik ziyafeti verdiler.   Müzik ziyafetinin ardından, öğrencilerin tek tek sahneye davet edildi. Öğrenciler sahnede temsili diplomaları aldılar.

Tören, öğrencilerin keplerini büyük bir gururla havaya atmaları ile sona erdi.