AnasayfaArtvin'den HaberlerARTVİN BUTKO ZEYTİNİNİN ÇELİKLE ÜRETİMİNE BAŞLANDI

ARTVİN BUTKO ZEYTİNİNİN ÇELİKLE ÜRETİMİNE BAŞLANDI

ARTVİN BUTKO ZEYTİNİNİN ÇELİKLE ÜRETİMİNE BAŞLANDI

Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce Artvin Butko Zeytininin Çelikle Üretimine Başlandı.

​ARTVİN-Artvin Orman Bölge Müdürlüğünce gelir getirici tür meyve ağaçlarından zeytinin çelik yöntemiyle üretimine başlandı.  Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “Artvin’de doğal olarak yetişmekte olan ve Dünya da zeytinyağında üstün lezzet ödülünü almış, ilk dört lezzet içerisinde yer alan, ilk Türk zeytini Artvin Butko zeytininin,  barajlar nedeni ile daralan yetişme alanlarına alternatif olarak, Bakanlığımızca “Gelir Getirici Meyve Ağaçlandırma Projeleri” kapsamında, zeytin yetişmesine uygun olan ormanlık alanlarda yetiştirmek amacıyla, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Butko zeytinin çelikle üretimine başlandı” denildi.

Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Yerleşkesi alanı içerisinde yer alan cam sera ortamında ise, Bölge Müdürlüğü tarafından yaklaşık 20 Bin adet zeytin, belli aralıklarla sislenen serada köklenmeyi sağlayıcı ortam içinde yastıklara dikildiğini açıklandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu; “Artvin göç veren bir il olduğu için, yörede yetişen bu tür meyvelerin sürdürülebilirliği azalmakta, nesli tükenme tehlikesi altında olan bazı türlerin değeri de günümüzde giderek önem kazanmaktadır. Sayın Bakanımızın talimatları ile zeytin fidanının üretimine başladık. Geniş alanlarda zeytin ağaçlandırması yapacağız. Artvin’de yetişen Butko zeytini de önem arz eden bir tür olup, Anadolu’da yetişen diğer zeytin türlerinden çok daha farklı bir lezzete ve ekonomik değere sahiptir. Çoruh Nehri kıyısında yetişmekte olan Artvin Butko zeytininin lezzeti Anadolu’da bile tam olarak bilinmezken, lezzetli zeytinyağı ile uluslararası düzeyde ödüllere layık görülen bir tür. Bu türün sera ortamında çelikle çoğaltılarak yetiştirilmesi ve elde edilen zeytin fidanlarının yetişme ortamına uygun arazilerde dikilmesi ile bu türün sürekliliği sağlanacak ve Orman Köylülerine ekonomik gelir sağlayacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

HAYATİ AKBAŞ