AnasayfaArtvin'den HaberlerARHAVİ ÖNEMLİ BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

ARHAVİ ÖNEMLİ BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

ARHAVİ ÖNEMLİ BİR SERGİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

 

AHŞAP OYMA SANATÇISI MECİT ÇELİKTAŞ’IN ” USTALARIN İZİNDE” SERGİSİ EZMOCE KÖY EVİNDE..

Hayati Akbaş

ARHAVİ-Ahşap oyma sanatında artık ilgi ve alakanın giderek azaldığı günümüzde, geleceğe umutla bakan gencecik ve naif bir portre, estetik ve yaratıcılığın tam ortasında savaşa başlamış güzel bir insan Mecit Çeliktaş.

Herşey Çeliktaş’ın  sanatçı Birol Topaloğlu ile tanışması ile başlamış. Müzikle örtüşen paylaşımlar, Topaloğlu’nun Arhavi’de ezmoce köy evini kurması ile ahşaba dönüşmüş… Sanatçı üç yıldır bu işi Arhavi’de sürdürdüğünü ve çalışmalarda hem Birol Topaloğlu’ndan hem de Refika Kadıoğlu’ndan çok büyük destek aldığını belirtiyor..

Aslen Trabzon, Araklı ilçesinden olan sanatçı, yaptığı çalışmaları hiçbir zaman bir ticari amaç düşünerek yapmadığını belirtiyor

Çeliktaş,  “Yaptığım çalışmalar önce beni ruhen görsellikte doyurmalı, Bana bu iş kaç lira diyen sorulduğunda fiyat veremiyorum, daha doğrusu yaptığım  işi bir ücretle değerlendirmek, kendi mantığıma ve  düşünceme ters geliyor” diyerek gelecek nesillere bu sanat dalında bir şeyler kalması adına bir de kitap hazırlığı içinde olduğunu da müjdeliyor.

Çalışmalarında kullandığı çoğu örgeleri yaşadığı coğrafyada bilinen örneklerden aldığını fakat genel motif ve bezemelerde sonuç olarak  kendi yaratıcılığını ortaya koyduğunu söyleyen Çeliktaş’ın sergisini Arhavi Ezmoce Evinde sergilendi ve sergi süresince yoğun ilgi gördü.